Wystartował 40. Bieg Piastów: Festiwal narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej

Na Polanie Jakuszyckiej trwają zawody narciarskie w ramach 40. Biegu Piastów. Od piątku do niedzieli zaplanowano biegi główne.
Bieg Piastów po raz kolejny odbywa się w formie festiwalu, który trwa przez 9 dni. Codziennie rozgrywane są biegi dla różnych grup: od młodzieżowych po długie, z najważniejszym, na dystansie ponad 50 kilometrów. W sumie zawody zajmują dwa weekendy i pięć dni między nimi.

Pierwszy weekend imprezy miał charakter rodzinny. Biegano na krótszych dystansach (10-15 km). W sobotę pobiegło ponad 300, a w niedzielę 170 osób. Natomiast na poniedziałkowy wieczór rozegrana została Nocna Dziesiątka - bieg w niesamowitej, wieczornej scenerii, z czołówkami-latarkami pomagającymi zawodnikom nie zboczyć z właściwej trasy.

Natomiast na weekend zaplanowano biegi główne. Najpierw bieg na 25 km a potem bieg na 12.5 km. W sobotę prowadzona będzie rywalizacja na głównym dystansie: 50 km, z udziałem gwiazd światowego narciarstwa. Wśród nich najbardziej znaną postacią jest Giorgio di Centa, włoski dwukrotny mistrz olimpijski z Turynu (2006).

Impreza zakończy się w niedzielę biegami na 9 i 25 km. Ten ostatni jest jedynym, który będzie rozgrywany techniką dowolną. Nie dotyczy to oczywiście biegów dziecięcych, w których obowiązuje technika bardzo dowolna.

Najwięcej zgłoszonych jest na bieg na 51 km - ponad 1600. Byłoby ich więcej, ale w trosce o komfort biegaczy organizatorzy wprowadzili limity.

Wszystko wskazuje, biegowego święta nie zepsuje aura. Choć zima przez wiele tygodni była kiepska, w ostatnich dniach w Jakuszycach padał śnieg. Jest go na tyle wiele, że nie ma konieczności skracania tras.

Program:

1.03 - I ty możesz wygrać Bieg Piastów - finał Dolnośląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży

4.03 - 12.5 km klasyk, 25 km klasykiem

5.03 - 50 km klasyk, Rodzinna Mila

6.03 - 25 km techniką dowolną, 9 km klasykiem, Rodzinna Wyprawa.