ZAKSA chciała zmienić sędziów meczu z Asseco Resovią

Lider PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle chciała zmiany obsady sędziowskiej na środowy mecz z wiceliderem Asseco Resovią. Na to nie zgodził się jednak Wydział Sędziowski Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - To jedna z najlepszych par w Polsce i Europie - mówi Andrzej Lemek, szef polskich sędziów.

Chcesz wiedzieć wszystko o Asseco Resovii? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLKędzierzynianie dwukrotnie wnioskowali do władz PlusLigi o zmianę obsady sędziowskiej na ten mecz. Zawody pierwotnie mieli prowadzić Maciej Twardowski z Radomia i Paweł Burkiewicz z Krakowa, czyli ten sam zestaw, który sędziował finałowy mecz Pucharu Polski pomiędzy ZAKSĄ i PGE Skrą Bełchatów. We Wrocławiu wygrała Skra 3:2, choć ZAKSA wyraźnie prowadziła w czwartym oraz piątym secie. W obu miała nawet pięciopunktową przewagę, ale to bełchatowianie cieszyli się ze zdobycia tego trofeum. Po spotkaniu krytyka spadła jednak na sędziów. - Sędziowali dobrze. Była jedna kontrowersyjna decyzja, gdy pokazali bez punktu, gdy Mariusz Wlazły leżał na boisku. Zachowali się zgodnie z duchem gry - broni sędziów Andrzej Lemek. To on odpowiada za obsady sędziowskie w PlusLidze.

Po pierwszym piśmie ZAKSY, w którym ta prosiła o zmianę "w trosce o sędziów i nasz sztab szkoleniowy", obaj sędziowie zostali zamienieni funkcjami. Sędzią pierwszym ma być Burkiewicz, drugim Twardowski. - Ostatnio sędziowali w tamtym, pierwotnym zestawieniu, dlatego teraz postanowiłem to zmienić - tłumaczy szef polskich sędziów. Dla ZAKSY to było jednak za mało, domagała się innych osób do prowadzenia tego meczu. - Dziś poszło pismo do prezesów klubów z PlusLigi, że obsada nie zostanie zmieniona. To decyzja prezydium Wydziału Sędziowskiego - wyjaśnia Andrzej Lemek i dodaje: - A co by było gdybyśmy zmienili obsadę, a Asseco Resovia powiedziałaby, że ta akurat im nie pasuje?

- Otrzymaliśmy pismo od ZAKSY i przekazaliśmy je do Wydziału Sędziowskiego - mówi Cezary Matusiak, główny komisarz PlusLigi, kiedyś sędzia międzynarodowy, dziś kwalifikator i członek wydziału i dodaje: - Popieram tę decyzję. Nie może być tak, że kluby wybierają sobie sędziów. Gdybyśmy zmienili obsadę, dopuścilibyśmy do precedensu. Przez 15 lat naszej ligi nie mieliśmy takiej sytuacji.

- Sędziowie popełniali błędy, popełniają i będą popełniać, to tylko ludzie, ale ta para sędziowska jest naprawdę jedną z najlepszych w Polsce i Europie - tłumaczy Andrzej Lemek, szef sędziów, którym od kilku sezonów w PlusLidze pomagają kamery wideoweryfikacji. I spornych sytuacji jest coraz mniej. - Jesteśmy otwarci na kolejne podobne inicjatywy - kończy.

Spotkanie ZAKSY z Asseco Resovią odbędzie się w środę o godz. 20.30 w Kędzierzynie-Koźlu. Relacja na żywo na Sport.pl. Transmisja w Polsacie Sport.