Copernicus Cup. Świetny miting pomoże w walce o ME?

Sprinterski rekord juniorki Ewy Swobody, rekordy życiowe, osiągnięte minima i znakomita ocena toruńskiej bieżni halowej na Copernicus Cup 2016 w Toruniu.
Ewa Swoboda czasem 7.07 poprawiła w Toruniu halowy rekord świata juniorek w biegu sprinterskim na 60 metrów, należący od 17 lat do Joan Ekah-Udak, która na halowych mistrzostwach świata w Maebashi pobiegła 7.09. Wynik 7,07 w tym roku uzyskała także Holenderka Dafne Schippers.

- Nie mogę jeszcze uwierzyć w to, że zegar pokazał czas 7,07. Przeszło to moje oczekiwania. Podkreślić trzeba też, że jest tu świetna bieżnia, chyba najlepsza w Polsce - powiedziała po biegu Ewa Swoboda.

W biegu na 800 m Joanna Jóźwik , finalistka mistrzostw świata w Pekinie pokonała ubiegłoroczną triumfatorkę Copernicus Cup Jenny Meadows i uzyskała znakomity czas 2:00.12, co zapewniło jej udział w mistrzostwach świata. Na tym samym dystansie Adam Kszczot uzyskał czas 1:46.19 i zdecydowanie pokonał Etiopczyka Amana. Zawodnik RKS Łódź nie startuje w Portland.

W biegu na 1500 m Renata Pliś, zawodniczka Maratonu Świnoujście, z czasem 4:07.38 pokonała koleżankę z reprezentacji Danutę Urbanik i wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata w amerykańskim Portland. W biegu mężczyzn na 1500 metrów Artur Ostrowski wygrał z czasem 3:47.68.

W konkursie pchnięcia kulą mężczyzn wygrał Michał Haratyk z AZS AWF Kraków, który z rezultatem 21.04 pokonał Konrada Bukowieckiego (20.45) oraz Tomasza Majewskiego (20.41).

Kryteria PZLA osiągnęli także w swoich biegach na 400 m Justyna Święty (53.09) i Łukasz Krawczuk (46.26). Wynik Krawczuka to najlepszy w tym roku wynik w Europie na dystansie 400 metrów.

W skoku wzwyż znakomita Urszula Gardzielewska-Domel pokonała poprzeczkę na wysokości 1.92 m. Natomiast w trójskoku Anna Jagaciak-Michalska pobiła swój rekord życiowy rezultatem 13.95 m.

W skoku o tyczce poprzeczkę na wysokości 5,77 (minimum na wyjazd do Portland) pokonali Robert Sobera (w pierwszej próbie) i Piotr Lisek (w trzeciej próbie).

W biegu na 60 przez płotki mężczyzn do uzyskania minimum (7.72 s) zabrakły naszym zawodnikom setne sekundy. Dominik Bochenek uzyskał czas 7.73, Damian Czykier 7.75, a Artur Noga 7.78.

W finałowym biegu na 60 m przez płotki Andrea Ivancevic z Chorwacji oraz Polka Karolina Kołeczek pobiegły w czasie. 8.05 s. Ostatecznie Polka została sklasyfikowana na drugim miejscu, ale wyrównała rekord życiowy.

Organizatorem mityngu Copernicus Cup była Gmina Miasta Toruń. Koszt organizacji imprezy siegnął 834 tys. zł, z czego 500 tys. zł wkład miasta, a pozostałe środki wyłożyły Urząd Marszałkowski i sponsorzy. Dzięki znakomitym wynikom zawodników, szczczególnie rekordowi Ewy Swobody, toruńska hala zagościła w największych serwisach sportowych w Polsce.

Warto dodać, że toruńskie zawody obejrzał Sven Arne Hansen, prezydent European Athletics. Norweg spotkał się z władzami miasta, które kandyduje do organizacji Halowych Mistrzostw Europy 2019. Był pod wielkim wrażeniem toruńskiego obiektu. Wśród rywali Grodu Kopernika w walce o prawo goszczenia tych prestiżowych zawodów jest Glasgow, Mińsk i Apeldoorn.