Zagłębie Sosnowiec. Nowy stadion będzie perełką. Znamy zwycięską koncepcję!

JSK Architekci z Warszawy wygrali konkurs na opracowanie koncepcji Zagłębiowskiego Parku Sportowego. To firma, która wcześniej projektowała m.in. Stadion Narodowy w Warszawie oraz obiekty Śląska Wrocław i Legii Warszawa.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Zagłębiowski Park Sportowy to nowy stadion, hala i lodowisko, które sprawią, że sportowa infrastruktura Sosnowca w końcu wkroczy w XXI wiek. - To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miasta.

Także i dlatego przygotowujemy się do niej tak starannie. To nie mogło się odbyć w tradycyjny sposób, czyli projekt, zamówienie publiczne, najniższa cena i budowa - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Dlatego wyłonienie najlepszej koncepcji miało w sobie coś z show. Był więc sąd konkursowy, zakodowane prace, a w końcu i zwycięzca.

Kompleks sportowy powstanie na terenach Górki Środulskiej. - Główne założenie było więc takie, żeby nie zniszczyć tego co już udało nam się tam zbudować. Ważne były funkcjonalność, wygląd, wpisanie się w scenerię górki. To nie może być tylko obiekt sportowy. To musi być miejsce, które będzie funkcjonować przez cały rok. To musi być miejsce, które zachęci do spaceru. Wysiłku na świeżym powietrzu. W obrębie parku powstaną kluby, restauracje, siłownie. Będzie też oczywiście miejsce na muzeum zagłębiowskiego sportu. Wydaje mi się, że to wszystko udało się osiągnąć - mówi prezydent.

Sąd konkursowy wybrał najlepszą pracę, ale wciąż nie wiedział jeszcze wtedy, jaka firma stoi za zwycięską koncepcją. Głosowanie było jawne i odbywało się przez podniesienie ręki. Najlepsza okazała się praca o numerze kodowym 205, której początkowo nadano sygnaturę 741286.

Architekci zebrani w dawnym budynku kina Muza nie wiedzieli wtedy jeszcze kto wygrał. To stało się jasne dopiero w chwili, gdy sekretarz sądu otworzył kopertę z nazwą zwycięskiej firmy.

Wygrała spółka z Warszawa - JSK Architekci. To firma, która projektowała Stadion Narodowy w Warszawie, a także obiekty Śląska Wrocław i Legii Warszawa.

Piotr Bury, przedstawiciel firmy podkreślał, że gdy architekci JSK zabierali się do pracy, to najważniejsza była dla nich lokalizacja Parku. - A to ja jest szczególna. To teren zielony. Miejsce rekreacji. Stadion, hala i lodowisko muszą się do niego dopasować, uzupełnić. Motywem przewodnim była więc natura. Użycie drewna w elewacjach budynków. Zaproponowaliśmy trzy niezależne bryły, gdyż Park będzie budowany etapami. Między stadionem, halą i lodowiskiem znajdzie się przestrzeń parkowa, która będzie służyła mieszkańcom. Funkcje tych trzech budynków również będą bogate - zaznacza.

Każda z brył jest owalna, ale nie w sposób regularny. Wyglądają bowiem na lekko "kopnięte". - Czy ten obiekt robi wrażenie? Mamy to szczęście, że żyjemy w Polsce, w której powstaje wiele obiektów sportowych. Miejsc, które zachwycają nie tylko w naszym kraju. Wyróżniamy się pod tym względem w całej Europie. Myślę, że wybraliśmy perełkę - uśmiecha się Chęciński, który zaznacza, że kolejne istotne inwestycje dla Sosnowca będą poprzedzone podobnymi konkursami.

Co dalej? W marcu na temat nowej inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy. - Będę wszystkich namawiał, żeby dali nam zielone światło do budowę. Sosnowiec jest na tyle dużym i ważnym miastem, że brak tego typu nowoczesnych obiektów po prostu nas deklasuje - podkreśla Chęciński.

Kolejne etapy inwestycji, to opracowanie szczegółowego projektu, a także planu budowlanego. Zabezpieczenie środków finansowych i wreszcie budowa. Chęciński wierzy, że przygotowania do prac budowlanych zajmą około roku. - Budowa stadionu, który powstanie jakie pierwszy, powinna zająć około 20 miesięcy. Podobnie wyglądało to w Tychach - mówi.

Przypominamy, że miasto na pewno chce wybudować stadion i halę. Środki na bryłę lodowiska ma zapewnić Ministerstwo Sportu. - Są deklaracje, że tak się właśnie stanie - kończy prezydent.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.