Sylwia Bogacka najlepsza w mieście, z dużą przewagą nad koszykarzem

Wyrównała rekord świata, zdobyła olimpijską kwalifikację do Rio, do złota z drużynowych mistrzostw Europy dorzuciła złoto indywidualne w mistrzostwa Polski - sukcesów zebrało się dość, by 34-letnia Sylwia Bogacka wygrała plebiscyt na najlepszego sportowca Zielonej Góry '2015.
Uprawiająca strzelectwo sportowe zawodniczka Gwardii wyprzedziła w plebiscytowej piątce laureatów: 2. Łukasza Koszarka, mistrza i reprezentanta Polski, kapitana drużyny koszykarzy Stelmetu BC, 3. Szymona Staśkiewicza, pięcioboistę ZKS Drzonków, 4. Piotra Protasiewicza, żużlowca Falubazu, 5. Joannę Łochowską, sztangistkę UKS PC.

Tuż przed rozstrzygnięciem plebiscytu pewne (drugie) miejsce wśród laureatów stracił pływak Sebastian Szczepański. Dwukrotny medalista mistrzostw Europy i mistrz Polski kilka tygodni temu został przyłapany na stosowaniu niedozwolonego dopingu.

W plebiscycie wzięło udział 47 zaproszonych do głosowania ekspertów, którzy dokonali wyboru i oddali głosy na 18 sportowców z wcześniej zaproponowanej 33-osobowej listy. Ale jeden głos otrzymał sportowiec spoza listy, do takiego wyboru eksperci mieli oczywiście przyzwolenie organizatora plebiscytu, czyli zielonogórskiego magistratu.

Oto kompletne wyniki:

1. Sylwia Bogacka - strzelectwo, ZKS Gwardia - 186 pkt (45 razy na listach ekspertów)

2. Łukasz Koszarek - koszykówka, Stelmet BC - 120 pkt (39 razy)

3. Szymon Staśkiewicz - pięciobój, ZKS Drzonków - 71 pkt (30 razy)

4. Piotr Protasiewicz - żużel, Falubaz Zielona Góra - 45 pkt (20 razy)

5. Joanna Łochowska - podnoszenie ciężarów, UKS PC - 44 pkt (25 razy)

6. Kacper Frątczak - kickboxing, ASW Knockaut - 25 pkt (9 razy)

7. Jędrzej Wiler - sport śmigłowcowy, Aeroklub Ziemi Lubuskiej - 9 pkt (3 razy)

8. Natalia Kochańska - strzelectwo sportowe, ZKS Gwardia - 4 pkt. (3 razy)

9. Tomasz Madej - karate kyokushin, ZKS Karate kyokushin - 4 pkt (2 razy)

10. Antoni Kowalski - snooker, LSSSiB - 3 pkt (1 raz)

10. Kamil Nalepa - tenis stołowy, ZKS Drzonków - 3 pkt (1 raz)

10. Leszek Małmyga - sport modelarski, Aeroklub Ziemi Lubuskiej - 3 pkt (1 raz)

11. Aneta Żuk - karate kyokushin, ZKS Karate kyokushin - 2 pkt (2 razy)

11. Martyna Kubka - tenis, GKT Nafta - 2 pkt (2 razy)

11. Marcin Nitschke - snooker, Hot Shots - 2 pkt (2 razy)

11. Rafał Gąszczak - kickboxing, ASW Knockaut - 2 pkt (2 razy)

12. Natalia Dominiak - pięciobój nowoczesny, ZKS Drzonków - 1 pkt (1 raz)

12. Patryk Sakowski - strzelectwo sportowe, ZKS Gwardia - 1 pkt (1 raz)

12. Mateusz Baranowski- snooker 1 pkt (1 głos spoza listy)
Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym został Paweł Bernat - jeździec Zielonogórskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego.