Sport.pl

Lech Poznań walczy o polskie obywatelstwo dla Jasmina Buricia

PRZEGLĄD PRASY. Lech Poznań walczy o polskie obywatelstwo dla bośniackiego bramkarza Jasmina Buricia. Byłoby ono sporym ułatwieniem nie tylko dla zawodnika, ale też samego klubu, bowiem od przyszłego sezonu w składzie będzie mogło być tylko trzech piłkarzy spoza UE - informuje ?Przegląd Sportowy?.
W piątek prezes Lecha Poznań Karol Klimczak spotkał się w tej sprawie z wojewodą wielkopolski Zbigniewem Hoffmanem. Obiecał on pomoc. Za kilka dni mają odbyć się kolejne rozmowy, a w międzyczasie zawodnik musi skompletować wymagane dokumenty - informuje dziennik.

Jasmin Burić już kiedyś ubiegał się o polskie obywatelstwo, ale jego wniosek został odrzucony bez podania przyczyny, nie ma bowiem takiej konieczności. Bośniak, który mieszka w Polsce od stycznia 2009 roku i jest zdecydowany by związać się z tym krajem na stałe, nie poddaje się jednak i próbuje dalej. Ostatnio przedłużył kontrakt z "Kolejorzem" do czerwca 2019 roku. Chciałby w Poznaniu skończyć karierę, a później pracować w Lechu jako trener. - Bramkarzem na solidnym poziomie mogę być jeszcze przez 5-6 lat. Później warto skończyć kurs trenerski i zostać tu już na dobre. Nie mam nic przeciwko takiemu planowi - zapewnia Burić, który biegle włada językiem polskim.

Kolejorz walczy o polskie obywatelstwo dla swojego bramkarza nie tylko dlatego, żeby było łatwiej samemu zawodnikowi. Lech też ma w tym interes, gdyż od przyszłego sezonu w składzie będzie mogło być tylko dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W kadrze mistrza Polski jest ich w tej chwili czterech - oprócz Buricia - także Szwajcar Darko Jevtić, Vladimir Volkov z Czarnogóry oraz Abdul Aziz Tetteh z Ghany. W tym sezonie kłopotu nie ma, bo obowiązuje limit trzech zawodników spoza UE, a do tego przez kilka miesięcy ograniczenie nie będzie jeszcze dotyczyło Jevticia, gdyż kraje EFTA (w tym Szwajcaria) są traktowane na równi z UE.

Dwa lata temu polski paszport otrzymał Miroslav Radović, ówczesny gracz Legii Warszawa. Serb mieszkał w Polsce tak samo długo jak Burić. Nie powinno być więc przeszkód w przyznaniu obywatelstwa także bramkarzowi Lecha.

Więcej o sprawie czytaj - tutaj

Więcej o: