Wielki hokej w Tychach zaczął się na lodowisku w Murckach

W 1964 roku hokeiści Górnika Murcki awansowali do pierwszej ligi, ale w obecnej dzielnicy Katowic nie było dobrego lodowiska. Ambicje stworzenia silnego klubu hokejowego mieli jednak w pobliskich Tychach. Historię przypomniała Tyska Galeria Sportu.
W Murckach w hokeja grano od 1955 roku. Wtedy powstała sekcja hokejowa w Górniku Murcki, która dziewięć lat później wywalczyła awans do I ligi. Warunki były jednak prymitywne, a tuż za miedzą - w Tychach - były już plany stworzenia silnego klubu. Murckowianie grali w ekstraklasie kilka lat, zajmują dwukrotnie siódme miejsce w latach 1967 i 1969.

Ten drugi wynik został już osiągnięty na lodowisku w Tychach. Był ostatnim sukcesem drużyny jako Górnik Murcki. Od kwietnia 1971 sekcja została wcielona do powstającego, wielosekcyjnego Górniczego Klubu Sportowego Tychy.

Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, dotarła do trzech byłych hokeistów z Murcek. Jan Broda, Robert Koźlik i Marian Wallenburg opowiedzieli przed kamerą o tym jak Górnik musiał się przenieść do Tychów, o fatalnym lodowisku w Murckach i o tym w jakich nastrojach zmieniali barwy klubowe na tyskie.