Kto wygrał nasz quiz "Wielkopolski spec sportowy"? Oto rozwiązanie, a łatwo nie było

Karol Burchardt z Jankowic, Przemysław Roszyk z Poznania i Jacek Algusiewicz ze Złotnik to zwycięzcy ostatniej edycji naszego corocznego quizu "Wielkopolski spec sportowy". Popełnili po jednym błędzie, nikt natomiast nie był bezbłędny. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy. Nagrody prześlemy pocztą, więc osoby, które nie podały adresu pocztowego, prosimy o przesłanie go mailem na adres quiz@poznan.agora.pl. Mamy nadzieję, że dobrze się Państwo bawili. Jeśli tak, zapraszamy w najbliższą Wigilię.

Oto prawidłowe odpowiedzi:

1. Na której zmianie biegł panczenista Jan Szymański podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, gdy w drużynie zdobył dla Wielkopolski pierwszy medal zimowych igrzysk? Na żadnej. Bieg drużynowy w łyżwiarstwie szybkim nie ma zmian. Trzech zawodników startuje razem, liczy się czas trzeciego na mecie. Odpowiedź D.

2. Rafał Szukała, poznański mistrz świata w pływaniu z 1994 roku, był znakomitym delfinistą. Złoto zdobył właśnie w stylu motylkowym. Odpowiedź B.

3. W Lechu Poznań nigdy nie grał piłkarz z Półwyspu Iberyjskiego. Ivan Djurdjević miał paszport portugalski, ale był graczem z innego półwyspu - Bałkańskiego. Jak wiemy, sytuacja ta niebawem się zmieni, gdyż Lech zatrudnił Hiszpana Sisiego. Odpowiedź B.

4. Pierwsze biegowe zwycięstwo w oficjalnych zawodach żużlowych na wyremontowanym stadionie na Golęcinie w Poznaniu odniósł w 2015 roku Daniel Kaczmarek w półfinale Brązowego Kasku. Ponieważ tej odpowiedzi brakuje w rozwiązaniu, pytanie wykluczamy z podsumowania.

5. Francuski klub Paris St. Germain był w europejskich pucharach rywalem laskarzy Pocztowca Poznań. W marcu 2008 roku przegrali oni z nim w fazie play-off Ligi Mistrzów 5:7 i odpadli. Odpowiedź C.

6. "Pucharem Pasztetowej" trener Franciszek Smuda nazwał niegdyś Puchar Ekstraklasy, którego nie lubił ani nie poważał. Dokładniej mówił o nim, że puchar był "pasztetową, do której jeszcze trzeba dopłacać". Odpowiedź C.

7. "Nynek" to pseudonim, jakim powszechnie obdarzano Wawrzyńca Stalińskiego, legendarnego przedwojennego piłkarza Warty Poznań, a wcześniej Posnanii i Sparty Poznań. Z kolei Janusz Gogolewski z Lecha Poznań nosił ksywkę "Nunuś". Odpowiedź A.

8. Lech Poznań jako pierwsza polska drużyna nie przegrał w europejskich pucharach meczu w Portugalii. Wszystkie pozostałe polskie zespoły nie zdołały nawet tam zremisować. Lech jesienią 2015 roku zremisował z Belenenses w Lizbonie 0:0. Odpowiedź B.

9. Do 1974 roku swoją sekcję piłkarską - teraz już zlikwidowaną - miał również klub Unia Leszno. Jej wychowankiem był np. Jan Stępczak. Dzisiaj Unia kojarzy się głównie z żużlem, a jej sekcję piłkarską w 1974 roku przejęła Polonia Leszno. Odpowiedź A.

10. W pierwszym meczu w dziejach ekstraklasy, który Warta Poznań rozegrała 3 kwietnia 1927 roku przeciwko Czarnym Lwów, reprezentant kraju Marian Spojda przestrzelił rzut karny przy stanie 0:2. Warta przegrała 0:3. Odpowiedź C.

11. Lech Poznań podczas losowania czwartej rundy tegorocznych eliminacji Ligi Europejskiej miał sporo szczęścia. Z najsilniejszych ekip nierozstawionych, które mógłby wylosować, trzeciej rundy nie przeszedł zespół FC Zurich. Odpowiedź B.

12. "Nie żartujcie! Grupa Lecha Poznań z Juventusem, Manchesterem City i Red Bull Salzburg naprawdę nie była grupą Ligi Mistrzów?!" - dziwił się podczas konferencji w Poznaniu trener AIK Solna Andreas Alm. Nie mógł w to długo uwierzyć, że takie losowanie Lech miał w Lidze Europejskiej. Odpowiedź C.

13. 15 czerwca 1912 roku pierwszym prezesem klubu sportowego Warta Poznań został Franciszek Szyc. Decydował wiek, a on był tego dnia najstarszym członkiem zarządu. Odpowiedź B.

14. Wynikiem 79,22 m w finale poznański młociarz Szymon Ziółkowski zajął siódmą lokatę podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. A ponieważ w rozwiązaniu pojawiła się "piąta lokata", to pytanie także wykluczamy.

15. Podczas występu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku polscy hokeiści na trawie zdołali wygrać jedno spotkanie - za to aż 4:1 z Hiszpanią. Ostatecznie zajęli jednak ostatnie, dwunaste miejsce. Odpowiedź C.

16. Jedynym piłkarzem, który zagrał od marca do listopada 1947 roku we wszystkich meczach mistrzowskiego dla Warty Poznań sezonu, był Bolesław Smólski. Feliksowi Krystkowiakowi zabrakło meczu z KKS Olsztyn, Henrykowi Czapczykowi - z Lublinianką. Odpowiedź B. 17. W tym stroju, w jakim pokazaliśmy Kaspra Hämäläinena na zdjęciu, poznański Lech zagrał w meczu z Fiorentiną. Odpowiedź D.

18. Jan Anioła, który grał w Lechu Poznań jeszcze w 1948 roku, był dla słynnego Teodora Anioły młodszym o trzy lata bratem. Dlatego Teodor wymagał od niego więcej niż od innych. Odpowiedź A.

19. Wzgórze Bökelberg to miejsce, w którym doszło do meczu w europejskich pucharach Lecha Poznań z Borussią Mönchengladbach. Odpowiedź A.

20. W pierwszych dniach lutego 1991 r. w Poznaniu polscy tenisiści rywalizowali z Rumunią w Pucharze Davisa. W hali Arena Polacy wygrali 5:0. Odpowiedź A.

21. Jednym z klubów, które w 1909 roku dołączyły do rozgrywek w Niemczech z okręgu poznańskiego, była ekipa Wacker Posen. Odpowiedź A.

22. Jurij Buchało to sportowiec, który związany był w Poznaniu z rugby. Odpowiedź D.

23. Najkrótszy z czynnych wielkopolskich torów żużlowych znajduje się w Rawiczu. Odpowiedź D.

24. Przed drugą wojną światową istniała w Poznaniu gimnazjalna drużyna o nazwie Chelsea Poznań. Odpowiedź A.

25. Wanda Sekulanka, Irena Dusik czy Gizela Kaźmierczak to zawodniczki, które sięgnęły po tytuł mistrzyń Polski w siatkówce z Wartą Poznań w 1946 roku. Odpowiedź D.

26. W sierpniu 2014 roku piłkarki Medyka Konin pobiły rekord europejskich pucharów, gdy rozgromiły macedońską drużynę ZFK Kocani aż 11:1. Odpowiedź B.

27. Prowadzący dzisiaj Śląsk Wrocław trener Romuald Szukiełowicz jako szkoleniowiec Lecha Poznań w 1995 roku zasłynął stwierdzeniem o tym, że Lech będzie jak pociąg odjeżdżał rywalom od 60. minuty każdego meczu. Odpowiedź A.

28. W filmie "Niezłomny" Angeliny Jolie w jednej ze scen widać na ekranie w biało-czerwonym stroju postać wielkopolskiego olimpijczyka, którym był Józef Noji - biegacz z igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Odpowiedź B.

29. Podczas losowania tegorocznych rozgrywek piłkarskiego Pucharu Polski doszło do pomyłki. Początkowo podano, że Lech Poznań ma grać ze zwycięzcą pary Zawisza Bydgoszcz - Chrobry Głogów. Odpowiedź C.

30. Krajowym związkiem sportowym, który ma swoją siedzibę w Poznaniu, jest Polski Związek Kręglarski. Odpowiedź C.

31. Na zdjęciu pokazaliśmy w kaskach białym i żółtym parę żużlowców Unii Leszno - Nicki Pedersena i Tomasa H. Jonssona. Odpowiedź B.

32. Z końcem 2015 roku z rozgrywek wycofany został były uczestnik rozgrywek ekstraklasy piłkarskiej - Dyskobolia Grodzisk Wlkp. Odpowiedź B.