Mieszane nastroje po mistrzostwach Europy

Bartosz Konopko świetnie spisał się na mistrzostwach Europy w short-tracku. Poniżej oczekiwań wypadła z kolei Natalia Maliszewska.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Łyżwiarka Juvenii Białystok do Soczi jechała jako kandydatka do medalu. Świetnie spisywała się bowiem we wcześniejszych zawodach z cyklu Pucharu Świata.

- Oczekiwania są wysokie, ale short-track jest sportem nieprzewidywalnym, wszystko się może zdarzyć - mówiła przed startem Maliszewska i niestety miała rację. Zawodniczka Juvenii została zdyskwalifikowana w drugim biegu eliminacyjnym na swym koronnym dystansie 500 metrów. Przewróciła się też w rywalizacji na 1500 metrów oraz podczas biegu sztafetowego. Zmagania na 1000 metrów zakończyła natomiast w ćwierćfinale.

- Nie byłem na miejscu, więc trudno mi oceniać, co się stało, ale na pewno jej występ to duże rozczarowanie - stwierdza Janusz Bielawski, twórca białostockiego ośrodka short-tracku.

Powody do zadowolenia były z kolei po tym, jak spisał się Bartosz Konopko. Łyżwiarz Juvenii był blisko wywalczenia medalu na dystansie 500 metrów. Ostatecznie w finale zajął czwartą pozycję.

- Wierząc, że stanę na podium, na lotnisku kupiłem biało-czerwoną flagę. Dobrze mi się jeździło, miałem spokojną głowę i po prostu wiedziałem, na co mnie stać. Ale na tym dystansie jest ogromna konkurencja. Jest jeszcze wielu innych znakomitych zawodników - mówi Konopko, który natomiast na 1500 metrów startował w finale B. Na tym dystansie był ostatecznie 12., a na 1000 metrów 21. Dzięki tym wynikom w niedzielę wziął udział w superfinale na 3000 metrów. Zajął w nim trzecie miejsce.

- Ostatecznie Bartek zajął siódme miejsce w wieloboju i dzięki temu za rok na mistrzostwach Europy prawo startu będzie miało trzech łyżwiarzy, a nie dwóch jak teraz - wyjaśnia Janusz Bielawski i dodaje: - Cieszy dobry start Bartka, bo on wraca po kontuzji, rok temu był pierwszy krok, a teraz zameldował się już w europejskiej elicie. Ponadto dobrze wypadł Rafał Anikiej. Ten 16-latek zajął 16. miejsce w wieloboju, a takiego debiutu na mistrzostwach Europy dawno nie było. Bardzo dobrze spisała się też Magda Warakomska, która na wszystkich dystansach przebrnęła kwalifikacje.

Przed Warakomską, Anikiejem oraz Patrycją Markiewicz, Łukaszem Kuczyńskim, Karolem Nieścierem i Krystianem Koreckim w najbliższy weekend kolejny ważny start. W Sofii odbędą się mistrzostwa świata juniorów.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl