Mistrzostwa Europy 2016. Francja - Macedonia. Skuteczny finisz mistrzów świata

Faworyci długo się męczyli, ale zaczęli mistrzostwa Europy od zwycięstwa. W pierwszym meczu rozgrywanym w Tauron Kraków Arenie Francja wygrała z Macedonią 30:23.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl

Początek pierwszego meczu turnieju nie był łatwy dla mistrzów świata. Macedończyków na prowadzenie wyprowadził Kiril Lazarow, który pewnie wykorzystał rzut karny. Francuzi szybko wyrównali - też z karnego - a wynik oscylował wokół remisu już do końca pierwszej połowy.

Macedończycy imponowali w ataku. Szybko rozgrywali akcje, często szukali skrzydłowych. Lazarowa (cztery bramki przed przerwą) wspierał równie skuteczny Dejan Manaskow. Francuzi pierwszy raz na dwubramkowe prowadzenie wyszli w 20. minucie. Kontrę mistrzów świata celnym rzutem zakończył Nikola Karabatić i jego drużyna prowadziła 11:9.

Wspierani głośnym dopingiem kilkudziesięciu fanów Macedończycy nie zamierzali składać jednak broni. W ich bramce dobrze spisywał się Borko Ristovski. Po drugiej stronie bramkę "zamurował" Thierry Omeyer i przez ponad siedem minut nie padł żaden gol. W końcu Francuza pokonał Filip Mirkulovski. Po chwili Macedończycy znów dogonili rywali i do przerwy było 12:12.

Francuzi mocno zaczęli drugą połowę. Po bramkach Valentina Porte'a i Karabaticia wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Potem na ławkę kar został jednak odesłany Nedim Remili. Macedończycy wykorzystali to do zmniejszenia strat. Chwilę po tym, jak składy się wyrównały, z boiska na dwie minuty musiał zejść Ludovic Fabregas. Od tamtej pory znów toczyła się walka bramka za bramkę.

Kiedy Francuzi próbowali odskoczyć, świetnie bronił Ristovski. W końcu w 44. minucie po trafieniu Luca Abalo Francuzi wyszli na trzybramkowe prowadzenie. Trener Macedończyków Ivica Obrvan wziął czas. Przerwa pomogła, bo już w 46. min. jego podopieczni wyrównali.

Decydująca dla losów meczu okazała się 52. minuta. Gapiostwo rozpoczynających grę od środka Macedończyków wykorzystał Abalo. Chwilę później karę otrzymał Stojanche Stoilov i mecz wymknął się Macedończykom.

Końcówka należała d mistrzów świata, którzy ostatecznie wygrali 30:23.

Francja - Macedonia 30:23 (12:12)

Francja: Omeyer - Remili, Narcisse 2, N. Karabatić 2, Mahe 4, Abalo 3, Sorhaindo 6, Guigou 4, L. Karabatić 3, Fabregas 1, Porte 5

Macedonia: Ristovski - Manaskov 5, Stoilov 1, Lazarov 9, Mirkulovski 2, Mojsovski, Pribak 1, Georgievski 4, Kuzmanovski 1, Peshevski