Były piłkarz Zawiszy poprowadzi zespół w T-Mobile Ekstraklasie

Piotr Nowak został nowym trenerem Lechii Gdańsk. W Polsce jest od kilku dni. Czekał na zgodę Komisji Technicznej Polskiego Związku Piłki Nożnej, która musiała zweryfikować jego trenerskie uprawnienia.
Wszystko dlatego, że 51-letni Nowak nie miał dostatecznych uprawnień do prowadzenia zespołu w ekstraklasie. Wykształcenie musi uzupełnić do czerwca tego roku. Bydgoskim kibicom Piotr Nowak kojarzy się z gry w Zawiszy w latach 1987-1990. Z naszą drużyną najpierw awansował do ekstraklasy, a potem m.in. dzięki świetnej grze Nowaka, bydgoszczanie zajęli 4. najwyższe w historii miejsce w elicie.

Następnie przez Turcję (Bakirköyspor), Szwajcarię (Young Boys Berno) trafił do Niemiec. Najpierw broniąc barw Dynama Drezno, a potem TSV 1860 Monachium, gdzie był jednym z najlepszych pomocników w Bundeslidze.

W 1998 opuścił Europę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Przez cztery lata jako gracz Chicago Fire świętował mistrzostwo i dwukrotnie puchar USA. W sumie w Major League Soccer rozegrał 112 spotkań, strzelając w nich 29 bramek i notując 61 asyst.

Po zakończeniu kariery został trenerem i już w pierwszym sezonie z DC United świętował mistrzostwo. Potem pracował z kadrą Stanów Zjednoczonych U-23 i był asystentem Boba Bradley'a w I reprezentacji. W 2009 r. został szkoleniowcem i wiceprezesem Philapelphii Union. Klub ten opuszczał w atmosferze skandalu. Nowak domagał się wypłacenia od byłego pracodawcy pensji za 3,5 roku umowy. Media w USA rozpisywały się też o znęcaniu się trenera nad piłkarzami. Sprawa trafiła do sądu. Ostatnią przed Lechią posadą byłej gwiazdy Zawiszy była funkcja dyrektora technicznego reprezentacji Antigui i Barbudy.

Nowak był także rozważany jako kandydat do objęcia pierwszej reprezentacji Polski po Euro 2012 a ostatnio kadry młodzieżowej.

CO MÓWIŁ PIOTR NOWAK O POLSKIEJ PIŁCE