Piłkarze Motoru muszą awansować. Ma im pomóc Jacek Magiera

Piłkarze Motoru Lublin rozpoczęli w poniedziałek przygotowania do rundy wiosennej. Zaprezentowano także nowy sztab szkoleniowy, który ma poprowadzić zespół do II-ligowego awansu.
W przerwie zimowej nastąpiła zmiana trenera. Dominika Nowaka, który zostawił drużynę na pozycji lidera zastąpił dotychczasowy drugi trener - Tomasz Złomańczuk. Natomiast doradcą zarządu do spraw sportowych został były piłkarz Legii, a potem szkoleniowiec stołecznego klubu Jacek Magiera. - Bardzo się cieszę, że będziemy mogli współpracować z taką postacią jak Jacek Magiera - podkreślił na specjalnej konferencji prasowej zastępca prezydenta Lublina d.s. sportu Krzysztof Komorski. - Zmiany w sztabie szkoleniowym, to pochodne i wypadkowe planów, które sobie założyliśmy. W tej kwestii zarówno prezes, jak i trener mają moje pełne poparcie. Chodzi tu o budowanie jakości sportowej, natomiast celem pozasportowym jest jak najszybsze oddłużenie klubu. W tym roku miasto wesprze Motor taką samą kwotą jak w ubiegłym, czyli będzie to 1 mln zł. Będziemy jednak chcieli ją zwiększyć, aby szybciej spłacić zobowiązania.

Naturalnie wszyscy sympatycy lubelskiego klubu, a jest ich wielu o czym najlepiej świadczy frekwencja na meczach żółto-biało-niebieskich, liczą że w przyszłym sezonie będą oglądali swój zespół już w rozgrywkach II-ligi. - Cel pierwszego zespołu jest jasny, interesuje nas tylko awans - zapewnia Waldemar Leszcz, prezes Motoru. - Natomiast jeśli chodzi o Centralną Ligę Juniorów, to zadaniem tej drużyny jest uplasowanie się w pierwszej czwórce. Trzeba powiedzieć, że zaplecze młodzieżowe mamy bardzo dobre. Natomiast co się tyczy odejścia trenera Nowaka, to mieliśmy trochę inną wizję rozwoju klubu. Niemniej jednak wykonał dobrą robotę i dzięki mu za to.

Doradca da wsparcie

Wielkie zaciekawienie budziła rola jaką ma spełniać w klubie doradca zarządu d. sportu Jacek Magiera. Jego zakres obowiązków zawarto w dziesięciu punktach. Jest tam m.in.: opracowanie strategii sportowej klubu na lata 2016-2019, opracowanie struktury sztabu szkoleniowego, konsultacja i weryfikacja planu pracy pierwszego zespołu, przygotowanie propozycji zmian kadrowych, stworzenie profilu zawodnika na daną pozycję, obserwacja meczów mistrzowskich, sparingów i treningów, a także praca z zawodnikami i trenerami na różnych płaszczyznach - sportowych, mentalnych, indywidualnych. - Przede wszystkim będę chciał dać trenerom wsparcie. Moja praca w żaden sposób nie będzie się kłóciła z tym co robi trener Złomańczuk - podkreśla Magiera. - To on jest pierwszym trenerem, i on odpowiada za wynik. Ja nie będę na każdym treningu. Może się zdarzyć tak, że będę sześć razy w tygodniu w Lublinie, ale także tak, że przyjadę tylko dwa razy. Mamy dziewięć tygodni, aby to wszystko poukładać. Natomiast nie wyzbyłem się trenerskich ambicji i kiedyś będę chciał na ławkę wrócić. Teraz jest to niemożliwe, bo jestem też związany z Legią i będę chciał obie te funkcje połączyć. Umowę z Motorem mam do czerwca i w trakcie rundy wiosennej będziemy rozmawiali o jej ewentualnym przedłużeniu. Czy miałem propozycję objęcia zespołu? Była taka, ale jak już wcześniej powiedziałem w tej chwili nie mogłem jej przyjąć. Dodam jeszcze, ze Lublin to duże miasto z pięknym stadionem i zasługuje na dobrą piłkę.

Kadrę mamy dobrą

O to, aby futbol w Lublinie był na coraz wyższym poziomie ma zadbać trener Tomasz Złomańczuk wraz ze swoim sztabem. - Uważam, że mamy bardzo dobrą kadrę. W pierwszych zajęciach wzięło udział 22 zawodników. Nie wiem jeszcze czy wszyscy z nami zostaną - mówi szkoleniowiec. - Nowych graczy na razie się nie spodziewamy, choć chcemy się wzmocnić jednym, dwoma zawodnikami. Potrzeba nam szczególnie napastnika, bo Michał Paluch jest kontuzjowany. Natomiast dwóch graczy - Remigiusz Szywacz i Maciej Wojczuk wyjechało na testy do innych klubów - pierwszy do GKS Katowice, drugi do siedleckiej Pogoni. Do sezonu będziemy się przygotowywali na miejscu, głównie na obiektach Areny Lublin.

W tej chwili sztab szkoleniowy wygląda następująco. Pierwszym trenerem jest Tomasz Złomańczuk, drugimi Grzegorz Komor, równocześnie koordynator grup młodzieżowych i Tomasz Jasik, prowadzący też CLJ, a bramkarzy będzie szkolił Karol Herda. Za przygotowanie motoryczne będzie odpowiada Łukasz Ćwik.

Plan przygotowań Motoru

11 stycznia (poniedziałek): wznowienie treningów 30 stycznia (sobota): Pogoń Siedlce (I liga) - mecz wyjazdowy 6 lutego (sobota): Orlęta Radzyń Podlaski (III liga) - mecz w Lublinie 13 lutego (sobota): Stal Stalowa Wola (II liga) 20 lutego (sobota): Broń Radom (III liga) 24 lutego (środa): Stal Mielec (II liga) 27 lutego (sobota): Victoria Żmudź (IV liga), Radomiak Radom (II liga) 5 marca (sobota): wolny termin (poszukiwany sparingpartner) 12 marca (sobota): Lublinianka (1/2 finału Lubelskiego Pucharu Polski 2015/2016) 19 marca (sobota): Tomasovia Tomaszów Lubelski (XX kolejka III ligi)