Jubileuszowy ranking. Wyniki na gali

Ponad 30 nominowanych, sześć kategorii - kto był najlepszy? 30 stycznia podczas gali połączonej z balem sportu zostaną ogłoszone wyniki jubileuszowego XX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej.

BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Już od lat na przełomie roku członkowie kapituły powołanej przez Podlaską Radę Olimpijską dokonują wyboru najlepszych sportowców w minionych 12 miesiącach. Najlepsi są wyłaniani w pięciu kategoriach: najlepszy sportowiec, najlepszy trener, nadzieja olimpijska, najlepszy zawodnik w grach zespołowych i najlepszy trener w grach zespołowych. Ponadto nagrodę otrzyma również najlepszy zawodnik niepełnosprawny. Nominacji dokonali przedstawiciele kapituły, ale swoich kandydatów mogły zgłaszać także kluby i stowarzyszenia sportowe.

To już 20. ranking

- Nasz ranking ma ładną historię, bo to już 20 lat - mówi Janusz Kochan, prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej. - Kapituła funkcjonuje w sposób niemal idealny, chociaż oczywiście można mieć pewnie drobne uwagi, że ktoś powinien dajmy na to zająć drugie, a nie trzecie miejsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że my wyłaniając najlepszych, sumujemy punkty, które zawodnicy zdobywają na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, a później pod uwagę bierzemy starty w imprezach pucharowych i mistrzostwa Polski. Chociaż ostatnio poziom jest tak wysoki, że do mistrzostw kraju nie musimy już zbytnio sięgać. Wyniki ogłosimy 30 stycznia na wielkiej gali podczas balu sportu.

Impreza tradycyjnie odbędzie się w hotelu Gołębiewski, a tym razem jedną z gwiazd estrady ma być m.in. Zbigniew Wodecki.

Nagrody indywidualne

Na przestrzeni lat najwięcej triumfów w głównej kategorii rankingu, czyli na najlepszego sportowca, zaliczyli przedstawiciele kajakarstwa. Wygrywali jednak też reprezentanci lekkiej atletyki, boksu, czy badmintona. Sportowcy z tych dyscyplin są też w gronie nominowanych do tytułu za 2015 rok. Kajakarstwo reprezentuje Edyta Dzieniszewska-Kierkla. Zawodniczka Sparty Augustów w minionym roku pływała w osadzie K4 na 500 metrów, która wywalczyła kwalifikację olimpijską. W gronie nominowanych jest też dwóch kajakarzy Dojlid Białystok: Rafał Rosolski oraz Paweł Florczak. Trzech przedstawicieli ma tym razem również lekka atletyka. Są to medalista z mistrzostw świata Wojciech Nowicki. Zawodnik Podlasia Białystok na imprezie w Pekinie zdobył brązowy medal w rzucie młotem. Jest też najlepsza skoczkini wzwyż w Polsce i jedna z najlepszych na świecie Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok, czy też sprinterka Bojar Białystok Martyna Dąbrowska.

Wśród nominowanych jest też mikst Hubala Białystok Nadia Zięba/Robert Mateusiak, który wrócił do wspólnej gry po blisko dwuletniej przerwie i walczy o kwalifikację na igrzyska olimpijskie. Badmintonistów reprezentuje ponadto Adam Cwalina z SKB Suwałki, który też liczy na udział w tym roku na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Przedstawicielką short-tracku w tej kategorii jest natomiast Natalia Maliszewska. Zawodniczka Juvenii Białystok miniony rok rozpoczęła kapitalnie od dwóch medali mistrzostw Europy. Skończyła niestety pechowo, bo poważną kontuzją.

Ponadto w gronie nominowanych są jeszcze przedstawiciele boksu: Beata Koroniecka i Mateusz Figiel (oboje Hetman Białystok). Jest też strzelczyni Kalibra Białystok Żaneta Iwaszuk.

Nadzieje olimpijskie

Do tytułu nadziei olimpijskiej nominowanych jest natomiast sześć osób. W tej kategorii też mamy przedstawicieli różnych dyscyplin. Jest więc i łuczniczka Hubala Białystok Zuzanna Ćwiklińska (m.in. złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski), jak też chociażby bokserka Patrycja Borys z białostockiego Hetmana (m.in. trzecie miejsce na mistrzostwach Europy juniorek). Są też trzy reprezentantki lekkiej atletyki. Mistrzyni Europy juniorów Maria Andrejczyk, oszczepniczka Hańczy Suwałki, jest kulomiotka Podlasia Białystok Klaudia Kardasz (czwarte miejsce na mistrzostwach Europy juniorów) oraz Daria Zabawska (Podlaskie Białystok), która na młodzieżowych mistrzostwach Europy była czwarta w rzucie dyskiem. W gronie nominowanych nie mogło też oczywiście zabraknąć Natalii Maliszewskiej. Młodsza siostra Patrycji w końcówce roku wyśmienicie spisywała się wszak w zawodach z cyklu Pucharu Świata w short-tracku.

Nominowani trenerzy

O dobre wyniki zawodników i zawodniczek byłoby trudno m.in. bez dobrych trenerów. W rankingu wyróżniani więc są też najlepsi szkoleniowcy. Tym razem o miano tego najlepszego kandyduje siedem osób. Są to: Karol Sikorski (lekkoatletyka, Hańcza Suwałki), Paweł Pasiak (boks, OSiR Suwałki), Paweł Lenkiewicz (badminton, Hubal Białystok), Adam Pogorzelski (strzelectwo, Kaliber Białystok), Malwina Wojtulewicz (lekkoatletyka, Podlasie Białystok), Michał Lićwinko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok), Jakub Jaworski (short-track, Juvenia Białystok).

Wyróżnieni z drużyn

Podczas gali nagrody trafią również do najlepszego zawodnika w grach zespołowych oraz najlepszego trenera w grach zespołowych. Do tytułu najlepszego szkoleniowca nominowani zostali Michał Probierz oraz Piotr Poskrobko. Pod ich wodzą w 2015 roku drużyny osiągnęły historyczne wyniki. Piłkarze Jagiellonii Białystok po raz pierwszy w historii zajęli miejsce na podium w ekstraklasie (brązowe medale). Najwyższe miejsce w swej historii w 2015 roku zajęli też siatkarze Ślepska. Zespół z Suwałk zmagania w I lidze zakończył na trzeciej pozycji.

Oczywiście w gronie nominowanych do tytułu najlepszego sportowca w grach zespołowych nie mogło zabraknąć nominowanych z wcześniej wymienionych klubów. Jagiellonię reprezentują bramkarz Bartłomiej Drągowski i obrońca Michał Pazdan (obecnie będący już piłkarzem Legii Warszawa). Z kolei z siatkarzy Ślepska wyróżniony został Wojciech Winnik, który ostatnio jest nie tylko zawodnikiem, ale też prezesem klubu. Ponadto w gronie nominowanych jest dwóch piłkarzy Wigier Suwałki, które rywalizują w I lidze. Są to: Jakub Bartkowski oraz Tomasz Jarzębowski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA