Mistrzowski transfer. Mistrz olimpijski w Zawiszy Bydgoszcz

Adrian Zieliński, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Londynie i jeden z faworytów w Rio de Janeiro, będzie zawodnikiem Zawiszy. Razem z bratem Tomaszem przenosi się do Bydgoszczy z Tarpana Mrocza.

Zielińscy to najbardziej znani mieszkańcy liczącej 4 tys. mieszkańców Mroczy. Kiedy 4 lata temu Adrian, starszy z braci, zdobył w Londynie złoty medal w kat. 85 kg, świętowało całe miasteczko. Dwa lata wcześniej, gdy został najmłodszym polskim medalistą mistrzostw świata, na rynku zjawiło się 1,5 tys. osób.

Bracia są wychowankami klubu Tarpana. Kiedy zaczynali, warunki do treningów były trudne, ale od 5 lat w Mroczy działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Mimo to niewielki Tarpan nie mógł utrzymać najlepszych zawodników. Adrian Zieliński już wielokrotnie miał oferty zmiany klubu. Propozycje składały mu też federacje. Odmówił m.in. dźwigania dla Niemiec.

W listopadzie Adrian Zieliński wyjeżdżał z Houston jako 5. zawodnik mistrzostw świata. Po miesiącu okazało się, że trzech wyżej sklasyfikowanych zawodników było na dopingu. Polak został srebrnym medalistą. Jego brat Tomasz awansował z 11. na 6. miejsce. Dyskwalifikacje wielu głównych rywali pozwalają coraz pewniej myśleć o kolejnym medalu olimpijskim Adriana. Braci Zawisza skusił warunkami, które oferuje Wojskowa Grupa Sportowa. CWZS Zawisza Bydgoszcz oficjalnie potwierdził, że w czwartek Zielińscy zostaną zaprezentowani jako zawodnicy klubu.

Poprzednie igrzyska, w 2012 roku, były dla Zawiszy wielką porażką. Klub wysłał do Londynu trzech mistrzów świata. Wszyscy wrócili z pustymi rękoma. Przepadli Marcin Dołęga i zmagający się z kontuzjami Piotr Siemionowski i Paweł Wojciechowski. Kajakarzowi górskiemu Mateuszowi Polaczykowi do krążka zabrakło 1,23 sekundy.

Zawisza czeka na olimpijski medal już 20 lat. Ostatnim, który go zdobył dla tego klubu był Łotysz Iwan Klementiew w 1996 roku w Atlancie. Cztery lata wcześniej z Barcelony z krążkami wracali piłkarz Arkadiusz Onyszko, kajakarz Maciej Freimut i wioślarz Jacek Streich.