W prezencie dla lubuskich biegaczy: powstaje liga, a w niej 11 imprez

Przełaje, uliczne dziesiątki i dwa półmaratony - w sumie 11 biegów, a trzeba zaliczyć przynajmniej 7 z nich, żeby liczyć się w klasyfikacji Lubuskiej Ligi Biegowej.
Małgorzata Szymańczyk, dyrektor Półmaratonu Zielonogórskiego, oraz Tomasz Hucał, dyrektor Crossu Żagańskiego, wymyślili na 2016 r. nowe przedsięwzięcie dla biegaczy, chyba głównie z południa woj. lubuskiego. Bo biegi wchodzące w skład LLB odbywają się od marca do listopada w Zielonej Górze, Nowej Soli, Żarach, Żaganiu, Czerwieńsku, Krośnie Odrz., Świebodzinie.

Warunkiem ukończenia i zaliczenia ligi, będzie ukończenie minimum 7 z 11 biegów. Zawodnicy będą zbierali punkty i rywalizowali w 9 kategoriach wiekowych - 4 kobiecych i 5 męskich. I to w nich będą rozdane puchary dla najlepszych.

Każdy, kto ukończy ligę, dostanie także upominek od organizatorów.

- Całość ligi organizujemy społecznie. Nie pobieramy za to wynagrodzenia, nie zarabiają na tym także nasze biegi. Co więcej, wszyscy organizatorzy, będą musieli prawdopodobnie zrzucić się, tzn. wygospodarować dodatkowe pieniądze w budżetach biegów, na nagrody i puchary dla zawodników - tłumaczą Szymańczyk i Hucał.

Jakie były kryteria kwalifikujące imprezy biegowe do LLB? - Sugerowaliśmy się m.in. opiniami biegaczy, wysokim poziomem organizacyjnym, dużą frekwencją, a także podobieństwami regulaminowymi - wylicza Hucał. - Liczyły się także chęci zaangażowania się w ligowe prace; chęci bycie w lidze, praca nad nią i jej promowanie. Zaproponowaliśmy udział w lidze jeszcze kilku biegom, których w kalendarzu nie ma, ale nie odpowiedziały nam w terminie lub odmówiły - dodaje Szymańczyk.

Dlaczego do ligi nie dostał się np. Nocny Bieg Bachusa w Zielonej Górze, impreza z grubą tradycją i grubą frekwencją? Zapytaliśmy o to Wacława Hansza, organizatora biegu, szefa Lubuskiego TKKF. - Nic nie wiem o lidze. Zaproszenia nie dostaliśmy - odpowiedział. Ale na tym nie poprzestał. Postanowił zapytać twórców LLB, czemu pominęli dwie sztandarowe biegowe imprezy lubuskiego TKKF. - Usłyszałem, że Półmarton Przytok został odrzucony z uwagi na to, żeby w lidze nie było za dużo półmartonów [są dwa - red.]. A Bieg Bachusa ponoć źle organizujemy, ponoć biegacze nie wiedzą, na którym są okrążeniu, ponoć przechodnie przeszkadzają im w biegu. W każdym razie takie zarzuty usłyszałem - przekazał nam Hansz.

Lubuska Liga Biegowa:

20 marca - Cross Żagański (10 km, przełaj)

28 marca - Bieg do Pustego Grobu, Nowa Sól (10 km, ulica)

17 kwietnia - Dycha po Żarach (10 km, ulica)

23 kwietnia - Jorge Cross, Czerwieńsk (13 km, przełaj)

28 maja - Półmaraton Solan, Nowa Sól (półmaraton, ulica)

25 czerwca - Parszywa Dwunastka, Zielona Góra (12 km, przełaj)

28 sierpnia - Krośnieńska Dziesiątka (10 km, ulica)

11 września - Półmaraton Zielonogórski (półmaraton, ulica)

24 września - Świebodzińska Dziesiątka (10 km, ulica)

9 października - Cross po Zielonym Lesie, Żary (9,5 km przełaj)

11 listopada - Bieg Niepodległości, Żagań (10 km, ulica)