Mistrzostwa Europy w karate kyokushin odbędą się w Katowicach. Kto powali byka?

Następcy słynnego Masutatsu Oyamy zjadą w ten weekend na Śląsk. W międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędą się mistrzostwa Europy w karate kyokushin. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
ŚLĄSK.SPORT.PL w mocno nieoficjalnej wersji. Dołącz do nas na Facebooku >>

Mistrzostwa Europy seniorów open są drugą co do rangi imprezą po mistrzostwach świata seniorów open odbywających się co cztery lata w Tokio. W katowickim turnieju weźmie w nim udział około 400 zawodników reprezentujących m.in. Francję, Holandię, Niemcy, Wielką Brytanią, Rosję, Hiszpanię i rzecz jasna Polskę. Gośćmi honorowymi będą Kancho Shokei Matsui, prezydent Światowej Organizacji Kyokushin Karate oraz sekretarz generalny Katsuhito Gorai.

W 1993 roku podczas odbywających się w katowickim Spodku mistrzostw Europy honorowym gościem był sam Masutatsu Oyama - Koreańczyk, który stworzył ten styl walki. Mistrz został wtedy uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Oyama był fanatycznym wyznawcą samurajskiego kodeksu honorowego Bushido. W czasie II wojny światowej jako nastoletni chłopiec chciał walczyć w oddziale lotników - kamikadze. Po wojnie za pobicie dwóch amerykańskich żołnierzy trafił do więzienia. Tam zdecydował, że resztę życia poświęci karate, co po japońsku oznacza pustą, otwartą dłoń. Stworzył szkołę kyoku-shin - po japońsku "Sama Prawda" - jedną z najpopularniejszych na świecie sztuk walki, którą uprawia ponad dwa miliony adeptów.

Poszukując najskuteczniejszych form zadawania ciosów i obrony przed nimi Oyama zjeździł cały Daleki Wschód. Czerpał z doświadczeń mistrzów judo, aikido, kung-fu, boksu tajskiego, starożytnych wojowników Indii, Filipin, Wietnamu. Przez 18 miesięcy w pustelni na górze Kiyosumi oddawał się morderczym treningom i medytował. Ponoć jadł tylko groch i ryż, wstawał o czwartej rano, przez okrągły rok mył się w górskim strumieniu. Żeby oprzeć się pokusie zejścia do pobliskiej wioski, golił jedną brew. Po jakimś czasie potrafił uderzeniami shuto - kantem dłoni - rozbijać górskie głazy.

Żeby upowszechnić karate kyokushin, Oyama przyjmował wyzwania na pojedynki na śmierć i życie, walczył ze zwierzętami - przede wszystkim z bykami. Pokonał po kolei 300 przeciwników. Gdy odwiedził Stany Zjednoczone, dziennik "New York Times" nazwał go Ostatnim Samurajem.

Oyama zmarł w roku 1994, gdy przegrał nierówną walkę z rakiem płuc. Odszedł w wieku 71 lat.

Program zawodów

5 grudnia (sobota)

godzina 10. oficjalne otwarcie Pucharu Europy Kyokushin Karate

6 grudnia (niedziela)

godzina 13. - oficjalne otwarcie mistrzostw Europy Open Kyokushin Karate

Katowicka "Gazeta Wyborcza" i portal ŚLĄSK.SPORT.PL są patronami imprezy.