Sport.pl

Jerzy Karasiński nie żyje

W wieku 73 lat zmarł w niedzielę Jerzy Karasiński, były bramkarz Olimpii Poznań i Lecha Poznań oraz młodzieżowej reprezentacji Polski, z którą w 1961 roku zdobył wicemistrzostwo Europy drużyn do lat 18. Z ?Kolejorzem? był związany aż do 2011 roku.
Urodzony 20 września 1942 roku w Poznaniu Jerzy Karasiński w latach 1955-65 był piłkarzem Olimpii Poznań. "Jako rewelacyjnie zapowiadający się junior trafił z Olimpii do kadry narodowej juniorów (...). Znalazł się w składzie legendarnej ekipy »Portugalczyków «, która w 1961 roku na turnieju UEFA w Portugalii, nieoficjalnych mistrzostwach Europy juniorów, dopiero w finale uległa gospodarzom, ale zdobyła srebrne medale - pierwsze tej rangi wyróżnienie w polskim futbolu" - czytamy w Encyklopedii Piłkarskiej Fuji. Jerzy Karasiński grał tam w jednej drużynie z późniejszymi reprezentantami kraju, m.in. Zygfrydem Szołtysikiem, Jerzym Musiałkiem, Januszem Żmijewskim czy Januszem Kowalikiem.

W 1965 roku Jerzy Karasiński przeniósł się do Lecha Poznań. Awansował z nim z trzeciej do pierwszej ligi. Przez trzy sezony w drugiej lidze zaliczył osiemnaście występów, a w ekstraklasie zagrał tylko dwa razy - jesienią 1972 roku. Po raz ostatni wystąpił w barwach "Kolejorza" 7 listopada 1972 roku w pojedynku z Pogonią Szczecin. Mecz został zresztą rozegrany na stadionie Olimpii.

"Po zawieszeniu butów na kołku dalej był związany z klubem odpowiadając za kwestie organizacyjne na stadionie. Do 2011 roku pełnił funkcję kierownika ds. bezpieczeństwa, po kończącym rok meczu z Zagłębiem Lubin postanowił przejść na emeryturę. Jego zasługi dla Kolejorza zostały docenione przy okazji 90-lecia klubu, gdy został wybrany do Złotej 90-tki Lecha" - informuje lechpoznan.pl.

Jerzy Karasiński zmarł w niedzielę w szpitalu w Puszczykowie. Ostatnio ciężko chorował.

Więcej o: