Lech Poznań i inne kluby chca zmiany pucharów. Każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować

- Jeżeli chcemy zmian w zasadach eliminacji pucharów, być może każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować - mówi wiceprezes Lecha Piotr Rutkowski. Może to być chociażby prawo gry w Lidze Europejskiej ekip wyeliminowanych z Ligi Mistrzów
Lech Poznań jest jednym z orędowników zmian w dotychczasowych zasadach eliminacji europejskich pucharów. Zakładają one co najmniej czterostopniowe eliminacje rozgrywek o fazę grupową LE, a ich początek ma miejsce najczęściej na początku lipca. W przyszłym sezonie będzie to nawet koniec czerwca. - Możemy znaleźć kilka klubów, które w związku z tym mogą mieć problem z graczami zwolnionymi na potrzeby Euro 2016. Taka sytuacja jest patologiczna i nie może się więcej powtórzyć - mówi wiceprezes Lecha Piotr Rutkowski.

Idea zmian, jaka zawiązała się na ostatnim posiedzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Klubów ECA w Monachium, zakłada reformę kalendarza rozgrywek, tak aby eliminacje ruszały nie wcześniej niż w połowie lipca. - Na tym najbardziej nam zależy i nie słyszałem na posiedzeniu ECA żadnego głosu, w którym ktoś byłby za utrzymaniem obecnych zasad rozgrywek i eliminacji, tak wydłużonych i ruszających tak wcześnie - mówi Piotr Rutkowski. - To odbija się na klubach, które mają do rozegrania nawet po 29 meczów w cztery miesiące.

Dlatego plan zmian zakłada skrócenie eliminacji. W praktyce zapewne oznacza to konieczność albo ograniczenia ekip startujących w eliminacjach, albo inne ich zasady. Jednym z pomysłów może być np. rezygnacja z przesuwania ekip wyeliminowanych w Lidze Mistrzów do rozgrywek Ligi Europejskiej. Albo ograniczenie drużyn, które mają miejsce w fazie grupowej LE z definicji.

- Wiele krajów nie miałoby nic przeciwko temu, by do pucharów zgłaszać mniej ekip. Nie wszystkie kluby są nimi zainteresowane - mówi Piotr Rutkowski. Na pytanie, czy Polska też by się na to zgodziła, odpowiada: - To wymagałoby dyskusji, ale jeśli chcemy reformy, każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować.

Plan nie jest jednak gotowy, będzie dopiero opracowywany. Nie wiadomo zatem, jak będzie wyglądał projekt reformy. W grudniu zarząd ECA ma wyłonić grupę roboczą, która się tym zajmie. Projekt ma zostać przedstawiony UEFA do września przyszłego roku, o ile ma obowiązywać na lata 2018-2021.

Na razie udało się wywalczyć rekompensatę dla drużyn, które na mecze pucharowe muszą podróżować zbyt długo . Dostaną 20 tys. euro, jeśli ich lot na mecz musi trwać powyżej 6 godzin i 30 tys. euro, jeśli musi trwać powyżej 8.