Zbigniew Boniek ze świtą przyjeżdża do Olsztyna

W czwartek do stolicy Warmii i Mazur przyjadą najważniejsze osoby zarządzające futbolem w kraju, na czele ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem PZPN-u. To będzie dobra okazja, by poruszyć problemy piłkarskie z jakimi boryka się nasz region.
Wizyta nie jest przypadkowa, ponieważ Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej obchodzi swoje 70-lecie. - Udało nam się namówić zarząd Związku, aby ich wyjazdowe posiedzenie odbyło się właśnie w naszym mieście - nie kryje satysfakcji Tomasz Miętkiewicz, prezes W-MZPN. - Aby nadać temu uroczysty charakter, czwartkowe spotkanie odbędzie się w olsztyńskim ratuszu.

Najważniejszym gościem będzie bez wątpienia Zbigniew Boniek. Dla szefa PZPN to jednak nie pierwsza podróż do Olsztyna. Przed rokiem wizytował tutejszy stadion, który wówczas, jeszcze bez sztucznego oświetlenia, ubiegał się o warunkową licencję na rozgrywanie meczów na poziomie pierwszej ligi.

I wprawdzie obiekt sportowy przy alei Piłsudskiego może się już pochwalić potężnymi jupiterami o mocy 2,6 tys. luksów, to w Olsztynie nie brakuje innych zmartwień. Dopiero 14 grudnia miasto w drodze konkursu ma wyłonić projekt nowego stadionu, na budową którego do końca nie wiadomo skąd wziąć środki.

Z kolei przed tygodniem zawodnicy miejscowego Stomilu, podczas zwołanej na własną rękę konferencji, poinformowali o problemach finansowych klubu. Zarówno drużyna jak i pracownicy, od dwóch miesięcy nie otrzymują należnych im wypłat. Zaległości wobec nich są jednak o wiele większe. Prezes OKS-u Mariusz Borkowski przyznaje, że sytuacja jest trudna, ale nie dramatyczna i zapewnia, że poszukiwania sponsora strategicznego trwają.

Tematów tych z pewnością nie da się uniknąć podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami piłkarskiej centrali. - Chcemy, aby prezydent Piotr Grzymowicz otworzył obrady PZPN-u i powiedział, co zamierza zrobić w przypadku Stomilu Olsztyn oraz całej infrastruktury w naszym mieście - mówi Tomasz Miętkiewicz.

Piłka nożna na Warmii i Mazurach to jednak nie tylko OKS. Tutejszy Związek zrzesza blisko 200 klubów, które także muszą mierzyć się z mniejszymi bądź większymi kłopotami. - Na terenie naszego województwa jest kilkanaście miejsc, gdzie zawodnicy nie mają nawet odpowiedniego budynku, w którym mogliby się przebrać - zauważa Miętkiewicz. - My możemy poszczycić się tylko stadionem w Ostródzie, który ma m.in. podgrzewaną płytę. To jedyne miejsce, gdzie możemy zaprosić młodzieżowe reprezentacje Polski, aby rozgrywały swoje mecze. Na Warmii i Mazurach potrzebnych jest co najmniej kilka obiektów, które będą mogły służyć także do celów pozasportowych.

Najbliższy piątek upłynie zaś pod znakiem obchodów 70-lecia WMZPN. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta gala, którą zaplanowano w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego przy ul. Głowackiego. Uhonorowane mają zostać osoby, które przyczyniły się do rozwoju piłki nożnej w regionie. - Chcemy również odnieść się do naszej historii - zaznacza Tomasz Miętkiewicz. - Zaprezentujemy film, na którym zostaną zaprezentowani ludzie, którzy odcisnęli swe piętno na naszym futbolu. Są to m.in. sędzia Alojzy Jarguz [uczestnik mistrzostw świata w Argentynie 1978 i Hiszpanii 1982 - red.], były reprezentant Polski Sylwester Czereszewski czy utytułowany trener Bogusław Kaczmarek.

Jak uważa Mirosław Jabłoński, aktualny szkoleniowiec pierwszoligowego Stomilu, jedną z wiodących kwestii podczas obrad PZPN-u powinna być przyszłość naszej młodzieży. - Mam tu na myśli stworzenie profesjonalnej akademii dla adeptów piłki nożnej, która działałaby przy Stomilu - mówi doświadczony trener. - Szkolenie powinno się odbywać przy klubach, bo wielu chłopców, którzy nie mają zapewnionych odpowiednich warunków, po prostu wędrują gdzie indziej. Dla klubów to wielka strata.

Wzorem może być Akademia Młodych Orłów, która przy wsparciu PZPN-u została otwarta w Olsztynie oraz Ełku. Skupia ona ponad setkę dzieci w wieku od 6 do 11 lat. - Zapewniamy im stroje, dobrą opiekę merytoryczną i odpowiednie warunki do trenowania - wyjaśnia prezes Miętkiewicz. - W sumie na terenach Warmii i Mazur, w piłkę nożną gra ponad 14,5 tys. osób.

Zakończeniem obchodów 70-lecia W-MZPN będzie piątkowy mecz na zapleczu ekstraklasy. W ramach 18. kolejki Stomil przed własną publicznością podejmie GKS Bełchatów (godz. 18).

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.