Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej w Polsce i Szwecji. "Kraków był jednym z inicjatorów"

Kongres Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) przyznał Polsce i Szwecji organizację mistrzostw świata w piłce ręcznej w 2023 roku. - Kraków został zgłoszony jako jedno z miast-gospodarzy - zapewnia Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.
Facebook? » | A może Twitter? »


Miasto znalazło się we wniosku Związku Piłki Ręcznej w Polsce obok Gdańska, Łodzi, Gliwic i Katowic. Najlepsi szczypiorniści mieliby rywalizować w Tauron Arenie. - Kraków był jednym z inicjatorów złożenia aplikacji. Nie wiadomo jednak jeszcze, jaki będzie podział meczów między Polską a Szwecją - mówi Kowal.

Być może oba kraje podzielą się w ten sam sposób, jak Polska z Danią przy okazji mistrzostw Europy siatkarzy w 2013 roku. Wtedy mecz otwarcia rozegrano w Gdańsku, a gospodarzem półfinałów i finału była Kopenhaga.

- Cieszy, że organizujemy takie imprezy, bo to zwiększy zainteresowanie naszą dyscypliną. Będę chciał grać jak najdłużej, więc jest szansa, że sam wystąpię na tych mistrzostwach - zapowiada Piotr Chrapkowski, rozgrywający kadry szczypiornistów.

Mundial piłkarzy ręcznych będzie kolejną dużą sportową imprezą w Tauron Arenie. W ubiegłym roku w Krakowie rozgrywano mecze siatkarskich mistrzostw świata, w styczniu pod Wawelem odbędą się najważniejsze spotkania ME w piłce ręcznej.

- Co chwilę widzę różne banery promujące mistrzostwa, akurat z moją podobizną. Coraz więcej mówi się o tym turnieju - zaznacza Michał Jurecki, który ma być podstawowym zawodnikiem reprezentacji w czasie mistrzostw.

Kraków prowadzi też rozmowy w sprawie organizacji ME siatkarzy w 2017 roku.

- Jest tu wspaniały obiekt. Polski Związek Piłki Siatkowej już kilka razy organizował wydarzenia w Tauron Arenie i zawsze byliśmy pod wrażeniem. Chcemy kontynuować tę współpracę - zaznacza prezes PZPS Paweł Papke w rozmowie z krakow.sport.pl.

Ostatnio Polska znalazła się też wśród pięciu krajów, spośród których zostaną wyłonieni gospodarze ME koszykarzy w 2017 roku. - Dalej myślimy perspektywicznie, chcemy jak najczęściej gościć piłkę ręczną i siatkówkę. Kraków jest też zainteresowany organizacją meczów Eurobasketu w 2017 roku - podkreśla Kowal.