PKO Bieg Niepodległości - znamy trasę największej imprezy biegowej na Podkarpaciu

11 listopada wystartuje PKO Bieg Niepodległości. Imprezie ma towarzyszyć akcja charytatywna ?Biegnę dla Zosi?. Znamy już przebieg trasy, którą pokonają zawodnicy.
Impreza z okazji święta niepodległości zakończy sezon biegowy w stolicy Podkarpacia. Sezon, który zaczął się od półmaratonu na wiosnę, a kolejne dwie imprezy odbyły się w październiku. Były to: młodzieżowy Bieg na Piątkę i 3 PKO Maraton Rzeszowski. Wszystkie te biegi zorganizował PKO Bank Polski wspólnie ze stowarzyszeniem Rzeszów Biega. Jak widać po ostatnich wydarzeniach, rzeszowianie coraz chętniej przyłączają się do wspólnych biegów. - Imprezy biegowe w Rzeszowie osiągają coraz wyższy poziom. Biegacze z całego kraju powoli przekonują się, że nasze miasto zaczyna liczyć się na biegowej mapie Polski - mówi Marcin Stopa, sekretarz Miasta Rzeszowa, a zarazem "weteran" rzeszowskich maratonów.

Jak przewiduje Stopa, w tegoroczny dzień niepodległości pobiegnie ponad 1000 osób. Zapisy wciąż trwają. Do 3 listopada można zgłosić się na stronie internetowej runrzeszow.pl. Później, 10 listopada oraz w dniu imprezy zapisy będą przyjmowane w biurze zawodów. - 10-kilometrowa trasa to dobry dystans dla każdego, kto jest w miarę czynny sportowo - mówi Stopa. - Bieg organizujemy w dzień wolny od pracy, co jest świetną okazją dla wszystkich mieszkańców, by przyszli wspólnie kibicować zawodnikom - zachęca Marcin Stopa.

W tym roku trasa biegu nieco się zmieni. Głównie ze względu na ilość zawodników, większą niż w ubiegłoroczne święto. - Rekord frekwencji padnie na pewno, już dziś mamy więcej zapisanych osób niż rok temu o tej porze - podaje Piotr Kowal z Rzeszów Biega. Z tego powodu biegacze wyruszą nie z parkingu pod C.H. Plaza, a bezpośrednio z ul. Rejtana, na wysokości centrum. Start zaplanowano na godz. 12.

Zawodnicy pobiegną ulicami: Rejtana, al. Kopisto, Most Zamkowy, Szopena, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Jagiellońską, Zygmuntowską, Moniuszki, Sokoła, Sobieskiego, Gałęzowskiego, Mickiewicza, następnie przez Rynek, gdzie będzie się znajdował punkt z wodą. Następnie trasa poprowadzi przez ul. Kościuszki, 3 Maja, al. Pod Kasztanami i ponownie ul. Szopena. Tu zawodnicy skręcą w kierunku parku linowego na Olszynkach i pobiegna przez nowy parking z powrotem na Most Zamkowy, al. Kopisto i ul Rejtana do mety, która będzie w tym samym miejscu, co start.

Limit, jaki założono na przebiegnięcie całej trasy to 1,5 godziny. Po dobiegnięciu ostatniego zawodnika do mety rozpocznie się dekoracja zwycięzców. Przygotowano ponad 100 pucharów, nagrody pieniężne i niespodzianki do losowania dla wszystkich zawodników. Zwycięzca otrzyma 2 tys. zł, nagrodzona zostanie też pierwsza szóstka biegu open. Dodatkowo przewidziane są nagrody dla najlepszych z poszczególnych grup wiekowych, a także dla trójki najlepszych Polaków.

Organizatorzy listopadowego biegu mają też pomysł na to, jak uczcić dzień niepodległości. Zawodnicy po równo otrzymają białe lub czerwone koszulki, a na starcie zostaną ułożeni mniej więcej po połowie. Tak, by w momencie przed wyruszeniem w trasę powstała gigantyczna polska flaga.

Sportowa impreza będzie połączona z charytatywną akcją pt. "Biegnę dla Zosi". Zosia jest podopieczną Fundacji Cor Infantis. Urodzi się dopiero w grudniu, ale już ma stwierdzoną poważną wadę serca. Operacja, która pomoże dziewczynce, kosztuje 51 tys. euro. W jaki sposób będzie można pomóc Zosi? - Na starcie stanie specjalny namiot, gdzie będzie można pobrać etykietkę z napisem "biegnę dla Zosi". Zaangażowanie zawodników zostanie przeliczone na konkretną pomoc - Fundacja PKO BP przekaże darowiznę na operację serca dziewczynki po jej urodzeniu.