Czterdzieści lat minęło... Jubileusz rugbistów Budowlanych

Sekcja rugby lubelskich Budowlanych dobiła do czterdziestki. W sobotę będzie uroczyście obchodziła swój jubileusz. Z tej okazji na stadionie przy ul. Krasińskiego zagrają wszystkie pokolenia - od najmłodszych do najstarszych.

Historia rugby na Lubelszczyźnie jest znacznie dłuższa niż jubilata, ale to właśnie w Budowlanych po 22 latach przerwy reaktywowano tę dyscyplinę sportu, którą wcześniej uprawiano w lubelskim AZS. Akademicy występowali w I lidze, czyli dzisiejszej ekstralidze. Niestety w 1962 roku sekcję rozwiązano i gracze posługujący się owalną piłką pojawili się ponownie w naszym mieście dopiero w 1975 roku, choć sekcja powstała późną jesienią poprzedniego roku. Jej założycielem był ówczesny wiceprezes Budowlanych Leszek Naskręt, a pierwszym trenerem świetny zawodnik i wielokrotny reprezentant Polski Jan Jagieniak. Potem ich dzieło - i to z powodzeniem - kontynuowali następcy, zarówno działacze, jak i trenerzy. Do grona tych pierwszych trzeba zaliczyć m.in. późniejszych szefów klubu - m.in. Stanisława Niedźwiedzia, Stefana Rybkę, Leszka Postoja, Krzysztofa Okapę czy Jacka Zalejarza. W sekcji pracowało także wielu wybitnych szkoleniowców, z wieloletnim trenerem kadry narodowej Maciejem Powałą-Niedźwieckim, Andrzejem Kozakiem, Stanisławem Więciorkiem i Piotrem Choduniem na czele, a o Jagieniaku mowa była już wcześniej.

Przez cztery dekady Budowlani odnieśli wiele sukcesów sportowych zarówno w kategoriach młodzieżowych, jak i seniorskich. Juniorzy i kadeci w mistrzostwach Polski wywalczyli worek medali - z tymi z najszlachetniejszego kruszcu włącznie. Mają się czym pochwalić także seniorzy, którzy wprawdzie teraz występują w I lidze, czyli na drugim poziomie rozgrywek, ale należy mieć nadzieję, że szybko wrócą do krajowej elity. Oni mają na swoim koncie dwukrotne zdobycie wicemistrzostwa kraju (1990 i 1992), trzykrotnie rozgrywki zakończyli z brązem, a w 2002 roku wywalczyli Puchar Polski.

Przez ten czas klub wychował też wielu reprezentantów kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. W seniorach biało-czerwone barwy przywdziewali m.in.: Stanisław Niczyporuk, Mirosław Mańkowski, Marian Florek, Stanisław Więciorek, Piotr Choduń, Piotr Jurkowski, Tomasz Stępień czy Stanisław Powała-Niedźwiecki. - Spodziewamy się przyjazdu wielu dawnych zawodników, trenerów i działaczy - mówi prezes Jacek Zalejarz. - Dla graczy szykujemy specjalną niespodziankę. Ostatnio gramy na bocznym boisku Areny Lublin, ale teraz wszystkie mecze, jakie się w sobotę odbędą, rozegramy na stadionie przy ul. Krasińskiego, na którym praktycznie wszystko się zaczęło. Naturalnie najważniejszy będzie mecz ligowy pomiędzy Budowlanymi i Juvenią Kraków. I dodaje: Na zakończenie mamy w planie jeszcze jedną atrakcję, mianowicie po spotkaniu oldbojów mecz touch rugby. Warto to także zobaczyć, a wszystkich sympatyków rugby i nie tylko serdecznie zapraszam na nasz stadion. Mam nadzieję, że kibice dopiszą i pogoda także.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Program jubileuszu

godz. 10 - turniej młodzieżowy;

godz. 13 - mecz Budowlani - Juvenia;

godz. 14.50 - uroczyste otwarcie obchodów i wręczenie wyróżnień;

godz. 15.30 mecz oldbojów

Copyright © Agora SA