Trenerzy Zagłębia Lubin na stażu w holenderskim ADO Den Haag

Przebywający na stażu w ADO Den Haag trenerzy Zagłębia Lubin spotkali się z dyrektorem sportowym holenderskiego klubu, rozmawiali o monitorowaniu treningów, organizacji skautingu i obserwowali treningi.
Kolejny dzień stażu lubińskich szkoleniowców w holenderskim ekstraklasowiczu rozpoczął się od spotkania Richarda Grootscholtena, Krzysztofa Paluszka i Witolda Lisa. Szkoleniowcy dyskutowali na temat realizacji planu szkolenia i organizacji w AP KGHM Zagłębie. Holenderski konsultant lubińskiej akademii doprecyzował sam plan pobytu w Hadze.

Następnie wszyscy trenerzy brali udział w trzygodzinnym wykładzie dotyczącym organizacji szkolenia w akademii ADO Den Haag i wdrożonego programu Panofield. Prelekcję poprowadził dyrektor sportowy ADO den Haag Rob Meppeling.

- Dyrektor Rob Meppeling przedstawił misję i wizję szkolenia w klubie, która oparta jest na ofensywnym stylu gry i systemie 1-4-3-3. Prelegent przedstawił nowe, ciekawe rozwiązania dotyczące treningu, oparte na analizie video. Obiekt treningowy ADO Den Haag posiada 8 boisk treningowych, 4 sztuczne i 4 naturalne, które są wyposażone w kamery. Wszystkie treningi są monitorowane. Kamery nagrywają całe boisko, a potem trenerzy mogą za pomocą "zoomu" odtworzyć każdą sytuację treningową lub meczową - relacjonuje Krzysztof Paluszek, dyrektor Akademii Zagłębia.

I dodaje: - Bezpośrednio po treningach, w czasie przerwy meczowej i po meczach, trenerzy dokonują analizy w specjalnym pomieszczeniu z monitorem. W ten właśnie sposób realizowany jest program Panofield, wdrożony w klubie z Hagi na początku tego roku. Obserwacja to słowo klucz.

Trenerzy rozmawiali też o skautingu, w każdy weekend 25 skautów obserwuje większość meczów juniorskich zespołów w okolicach Hagi. Drugi dzień stażu zakończyły obserwacje treningów grup: U-19, U-17, U-16. Młodzi zawodnicy przechodzili testy motoryczne.