Agnieszka Skrzypulec walczy o Rio de Janeiro. Świetny początek

Żeglarka SEJK Pogoń Szczecin bierze udział w mistrzostwach świata klasy 470 w Hajfie (Izrael). Początek miała piorunujący.
Agnieszka Skrzypulec walczy o swoje drugie igrzyska olimpijskie w karierze. 26-letnia zawodniczka startowała już cztery lata temu w Londynie, ale zbierała tam doświadczenie. Teraz pływa razem z Irminą Mrózek-Gliszczyńską (Chojnice) i w kraju nie mają sobie równych.

Czy pojadą na przyszłoroczne igrzyska? Mają na to szanse. W MŚ startują 42 załogi, które reprezentują 22 państwa. Polki należą do światowej czołówki, co potwierdzały w tegorocznych startach pucharowych (w Hyeres były siódme, w Miami dziesiąte) i mistrzostwach Europy (8. lokata). W rankingu światowej federacji żeglarskiej (ISAF) zajmują 9. lokatę.

Do Rio przepustki wywalczą tylko trzy państwa. Mało, ale 10 państwa jest już spokojnych, bo kwalifikację uzyskało podczas ubiegłorocznych MŚ w Santander.

W Hajfie Skrzypulec i Mrózek-Gliszczyńska wygrały dwa pierwsze wyścigi, później zajmowały 6. i 36. pozycję. Po dwóch dniach są na pierwszym miejscu, z dość bezpieczną przewagą nad konkurentkami w olimpijskiej walce. Rywalizacja o medale MŚ też jest ważna, ale istotniejsza jest realizacja planów związanych z Rio 2016.

Tradycyjnie zawody składają się z 10 wyścigów eliminacyjnych po których dziesięć najlepszych zespołów weźmie udział w tzw. wyścigu medalowym (17 października).

Skrzypulec i Mrózek-Gliszczyńska to reprezentantki Polski, które pływają w elitarnej grupie Energa Sailing Team Poland. W składzie tej drużyny są jeszcze inni żeglarze ze szczecińskich klubów: Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń, klasa Laser, 21 lat), Jonasz Stelmaszyk (Centrum Żeglarskie, klasa Laser, 30 lat), Miłosz Wojewski (SEJK Pogoń, 24 lata, klasa Finn), Hanna Zembrzuska (CŻ, 23 lata, klasa RSX), Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń, 25 lat, klasa Laser). Zembrzuska jest już w Omanie, gdzie w sobotę rozpoczną się MŚ w klasie RSX.