Nadchodzi czas siatkarek Chemika Police. Cel - potrójna korona i Final Four

Poprzedni sezon Chemik Police zakończył niedosytem. Obronił tytuł mistrzowski, ale uciekł mu triumf w Pucharze. Teraz zespół wydaje się jeszcze silniejszy.
Na krajowych arenach Chemik dominuje od dwóch sezonów. Dość łatwo zdobywał mistrzostwie tytuły. Gra zespołu oparta była na najlepszej polskiej siatkarce wszech czasów - Małgorzacie Glince, którą uzupełniały byłe lub obecne reprezentantki Polski i Serbii.

Tego lata Glinka jednak zrezygnowała, zakończyła karierę. Klub chciał ją zatrzymać, oferował nowy kontrakt, ale brak Glinki może wyjść drużynie na dobre. Zespół przemeblowano - a głównym założeniem było zwiększenie siły ognia. Do drużyny dołączyła więc doświadczona reprezentantka Kolumbii Madelaynne Montano, a wspomagać ją będzie Isabel Yonkaira Paola Pena z Dominikany, Helena Havelkova z Czech czy Anna Werblińska.

- Mamy bardzo dobry zespół. Jest świetnie dobrany, bo na każdej pozycji mamy po dwie zawodniczki, które prezentują wysoką jakość - podkreśla Giuseppe Cuccarini, trener Chemika. Szybko jednak dodaje: - Potrzebujemy jednak trochę czasu, by teraz zbudować zespół. To nie potrwa sekundę, ale wierzę, że szybko wszystkie zawodniczki zrozumieją, jakie są wobec nich oczekiwania klubu i moje.

Sam Cuccarini utrzymał posadę. Gdy Chemik blado wypadł w wielkanocnym turnieju Final Four Ligi Mistrzyń, który sam zresztą organizował, a później trochę męczył się w lidze, to pozycja Włocha nie była już taka mocna jak wcześniej. Klubowi działacze raz jeszcze mu zaufali, zrealizowali jego transferowe pomysły i postawili konkretne zadania: potrójna korona w Polsce (Superpuchar, mistrzostwo i Puchar Polski) oraz awans do najlepszej czwórki w LM.

Sezon krajowy policzanki rozpoczną w czwartek bojem o Superpuchar. W Zawierciu zagrają z Atomem Treflem Sopot.

- Każdy mecz jest dla nas ważny. Mieliśmy mało czasu na wspólne treningi, więc decyzja odnośnie składu zapadnie tuż przed meczem - zapowiada trener Chemika. - Wszystkie zawodniczki traktuję równo i choć Chemik jest polskim klubem, to staram się pod względem wymagań traktować polskie siatkarki jak obcokrajowców, a zawodniczki spoza kraju jak Polki.

Chemik trenował od prawie dwóch miesięcy, ale Cuccarini na zajęciach nawet nie miał połowy składu. Sześć Polek, Serbka Stefana Veljković i Czeszka Havelkova brały udział m.in. w ME. Receptą na pracę z pozostałymi siatkarkami były więc wspólne treningi z polskimi i niemieckimi zespołami, a także... aktywniejszy udział w zajęciach sztabu trenerskiego.

Do klubowych obowiązków reprezentantki wróciły w sobotę. Czasu na zgranie zabrakło, ale Chemik to grupa już ukształtowanych charakterem i umiejętnościami zawodniczek, więc wielkich problemów nie będzie. Zmartwieniem trenera jest jedynie uraz Werblińskiej z ME, który może ją wyłączyć z gry w pierwszych meczach. Także Dominikanka wyruszyła do Polski dopiero w poniedziałek i dołączyła do zespołu we wtorek. Po 16 godzinach lotu miała ochotę na wypoczynek i sen, ale sztab trenerski zaproponował trening. - Chodzi też o szybszą aklimatyzację w nowej strefie czasowej - tłumaczył menedżer Radosław Anioł.

To, jak i fakt, że w środę drużyna czarterem rozpoczęła podróż lotniczą do Zawiercia, świadczy, że klub chce dobrze wejść w nowy sezon.

- Przed nami trudne dwa miesiące, bo będzie sporo spotkań, dużo z mocnymi zespołami. Ale to będzie też ten okres, w którym nasz Chemik będzie się kształtował, by złapać ten właściwy pułap możliwości. Ja wiem, że w tym czasie musimy budowę zespołu połączyć z wygrywaniem. Wierzę, że możemy być w tym skuteczni. Kadrowiczki? Trudno je zdiagnozować po kilku treningach w klubie, ale z takich pierwszych obserwacji widać, że wróciły w dobrej dyspozycji, takiej z której już je znałem. To wszystko będzie jednak wychodzić w trakcie sezonu - uważa Giuseppe Cuccarini.

Paola Pena?

- Nie lubię określeń typu "zawodniczka pierwszej szóstki". Skład cały czas będzie się zmienił, będzie się kształtował. Rotacja będzie w każdym spotkaniu. Szukaliśmy zawodniczki, która wypełniłaby w drużynie lukę po odejściu Gosi Glinki, a Paola była najlepszą kandydatką, którą w tym momencie mogliśmy pozyskać. Ma ogromny potencjał, ale to praca na treningach i występy w meczach będą decydować, czy będzie grała dużo, czy będzie zawodniczką wchodzącą z ławki rezerwowych - podkreśla asekuracyjnie trener.

Prawdziwym wyznacznikiem siły Chemika nie będą spotkania polskiej ekstraklasy, ale występy w Lidze Mistrzyń. W tych rozgrywkach pierwszy mecz już za dwa tygodnie. Rywalem będą Czeszki z Prościejowa. By wyjść z grupy policzanki będą musiały pokonać je dwukrotnie oraz szukać zwycięstw z mistrzem Włoch bądź zdobywcą LM ze Szczecina - Eczacibasi Stambuł.

Skład Chemika Police1. Anna Werblińskaprzyjmująca1984 r.178 cm
2. Mariola Zeniklibero1982173
3. Madelaynne Montano (Kolumbia)atakująca1983185
4. Katarzyna Gajgał-Aniołśrodkowa1981191
6. Agnieszka Bednarek-Kaszaśrodkowa1986185
8. Izabela Bełcikrozgrywająca1980186
9. Helena Havelkova (Czechy)przyjmująca1988186
10. Paola Pena (Dominikana)przyjmująca1993190
11. Stefana Veljković (Serbia)środkowa1990190
12. Izabela Kowalińskaatakująca1985189
13. Katarzyna Mrózśrodkowa1981196
14. Joanna Wołoszrozgrywająca1990181
16. Aleksandra Jagieło (kapitan)przyjmująca1980180
18. Paulina Maj-Erwardtlibero1987166
Terminarz Chemika do końca roku 2015

15.10 Chemik - Atom Trefl Sopot (Superpuchar Polski w Zawierciu)

18.10 Chemik - Pałac Bydgoszcz (ekstraklasa)

21.10 Chemik - Atom (ekstraklasa)

24.10 Polski Cukier Muszynianka - Chemik (ekstraklasa)

28.10 Chemik - Agel Prościejów (Liga Mistrzyń)

31.10 Chemik - Impel Wrocław (ekstraklasa)

4.11 MKS Dąbrowa Górnicza - Chemik (ekstraklasa)

7.11 Chemik - Legionovia Legionowo (ekstraklasa)

11.11 Pomi Casalmaggiore - Chemik (Liga Mistrzyń)

14.11 Budowlani Łódź - Chemik (ekstraklasa)

21.11 Chemik - Aluprof Bielsko-Biała (ekstraklasa)

26.11 Eczacibasi Stambuł - Chemik (Liga Mistrzyń)

28.11 KSZO Ostrowiec - Chemik (ekstraklasa)

2.12 Chemik - PTPS Piła (ekstraklasa)

5.12 Developres Rzeszów - Chemik (ekstraklasa)

10.12 Chemik - Eczacibasi (Liga Mistrzyń)

12.12 Pałac - Chemik (ekstraklasa)

19.12 Atom - Chemik (ekstraklasa)

Kolejne mecze Chemika po 16 stycznia 2016