Centrum Paraolimpijskie ma powstać w Bydgoszczy. Za 60 mln zł

W ciągu dwóch lat powstanie obok Centrum Onkologii nowoczesny ośrodek dla osób i sportowców niepełnosprawnych. - Jesteśmy gotowi, żeby w ciągu dwóch lat rozpocząć budowę - mówi Zbigniew Pawłowicz, były dyrektor CO, kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach do Sejmu.
Projekt poparł minister sportu, Adam Korol, który odwiedził we wtorek rano Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu. - Pomysł na drugą część tej inwestycji i budowę Cenrtum Paraolimpijskiego jest jak najbardziej trafiony. W Polsce jest pół miliona ludzi jeżdżących na wózkach w wieku 15-40 lat. Jest pełne poparcie ministerstwa - mówi Korol, który był pierwszy raz w bydgoskim PARiS. - Nigdy nie widziałem tak przyjaznego ośrodka dla pacjenta i sportowca. Ogromne wrażenie robi basen. Dokoła las. Bardzo mi się tu podoba. Jest niewiele ośrodków z tak bogatą bazą odnowy biologicznej - oceniał minister. Były mistrz świata w wioślarskich czwórkach przyjechał do fordońskiego PARiS z Robertem Syczem. Dwukrotny mistrz olimpijski także kandyduje do Sejmu z listy PO.

Obecny szef CO, Janusz Kowalewski, przedstawił Korolowi plany budowy Centrum Paraolimpijskiego. Czterokondygnacyjne budynki zostaną postawione naprzeciw PARiS, na terenie istniejącego dziś parkingu. Łączna powierzcnia użytkowa centrum ma wynosić prawie 10 tys. m kw. Na dwóch piętrach będzie się znajdować hotel dla osób niepełnosprawnych i paraolimpijczyków. Wszystkie pokoje będą przystosowane do użytku niepełnosprawnych. Na najniższej kondygnacji znajdzie się odnowa biologiczna. Przy CP powstanie parking ze 152 miejscami, wszystkie w powiększonym rozmiarze dla niepełnosprawnych.

W planach jest także przebudowa ulic wokół Centrum. - Będzie dobre połączenie z obiektami Zawiszy poprzez ul. Zamczysko - mówi Pawłowicz.

Były szef CO określa koszt budowy na 60 mln zł. - Chcemy zdobyć środki z funduszy Unii Europejskiej.

Budowę poparł także minister Korol.

Przypomnijmy, że na Zawiszy przygotowują się sportowcy niepełnosprawni intelektualnie. Ćwiczyli przed wyjazdem na swoje tegoroczne igrzyska w Los Angeles.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz