Lubelscy studenci mają swoje akademickie centrum

W Lublinie studiuje blisko 80 tys. osób, więc naturalne jest, że powstało tu Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego. Tym samym nasze miasto dołączyło do elitarnego grona dziesięciu już istniejących takich ośrodków w kraju.

Swoją działalność ACSS rozpoczęło w 2014 roku. Porozumienie w kwestii powołania centrum podpisały następujące uczelnie: Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji oraz Gmina Lublin i AZS Klub Środowiskowy Województwa Lubelskiego. Przewodniczącym Rady ACSS został prof. Zdzisław Targoński. - To jest jedna z inicjatyw, która dowodzi, że miasto podchodzi do sportu w sposób kompleksowy - stwierdził Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina. - Mamy już obiekty - lub wkrótce będziemy je mieli - o najwyższych standardach. Chcemy umiejętnie połączyć kwestie infrastruktury z poziomem sportowym. Mam nadzieję, że w przyszłości ci sportowcy, którzy zostali objęci szkoleniem, będą odnosili w swoich konkurencjach sukcesy na miarę oczekiwań. Bardzo zadowolony z powstania ośrodka jest także trener Zbigniew Świderski. - Uważam, że powołanie takiego centrum jest świetnym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że można tych najlepszych i najbardziej perspektywicznych zawodników wesprzeć, czyli dofinansować im zakup odżywek, udział w zgrupowaniach, starty kontrolne i mistrzowskie. Nie ukrywam, że to dla klubu dodatkowa pomoc, a i dla samych zawodników duża korzyść. Olbrzymim plusem jest także to, że nie muszą wyjeżdżać na studia do innych miast, bo tu mają zapewnione wszystko - podsumował szkoleniowiec kajakarzy lubelskiej Fali. Czego od sportowców oczekuje miasto? Przede wszystkim promocji Lublina na arenach krajowych i międzynarodowych, a także budowania jego pozytywnego wizerunku jako miasta dbającego o rozwój sportu. Poza tym upowszechniania kultury fizycznej oraz propagowania zdrowego stylu życia, jak również popularyzacji sportu jako bezpiecznego i zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu oraz krzewienia i przestrzegania zasad fair play. Oczywiste też jest, że odnoszenia sukcesów sportowych i stałego podnoszenia poziomu wyszkolenia.

Dodać trzeba, że w 2015 roku zawodnicy i zawodniczki objęci szkoleniem w ACSS startowali z sukcesami w finałach: mistrzostw Polski w pływaniu, mistrzostw Polski w kajakarstwie, mistrzostw Polski w lekkiej atletyce oraz Ekstraklasie Ligi Lekkoatletycznej Seniorów.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.