Lech Poznań - Górnik Zabrze. Zabrzanie od 12 lat w Poznaniu nie wygrali z Lechem

Górnik Zabrze wydaje się znakomitym rywalem dla Lecha Poznań w walce o ligowe przełamanie. Nie tylko dlatego, że bezpośrednio sąsiaduje z nim na dole tabeli i jest teoretycznie najsłabszym możliwym przeciwnikiem. Także dlatego, że w Poznaniu od 12 lat nie zdołał wygrać
Ostatni mecz, w którym Górnik Zabrze zdołał wygrać z Lechem w Poznaniu, miał miejsce w sierpniu 2003 roku. Wówczas w "Kolejorzu" nie było jeszcze holdingu Amica, a zespół prowadził Czech Libor Pala. Ta porażka 1:2 z Górnikiem była początkiem jego końca w Lechu. Poznaniacy rozpoczęli od niej sezon, następnie przegrali 0:1 z Amicą Wronki, a także z Górnikiem Łęczna, Legią Warszawa, by wreszcie fatalną serię uwieńczyć 1:3 u siebie z Dyskobolią Grodzisk Wlkp. Po tym meczu Libor Pala odszedł z Lecha.

Wtedy, w meczu z Górnikiem Zabrze, gola dla poznaniaków strzelił Zbigniew Zakrzewski. Górnik dwukrotnie prowadził po trafieniach Krzysztofa Bukalskiego i Adriana Sikory. W całym sezonie to jednak poznaniacy ostatecznie zajęli w lidze wyższe miejsce niż zabrzanie - szóste. Już pod wodzą nowego trenera Czesława Michniewicza.

Górnik Zabrze w Poznaniu wygrał łącznie sześciokrotnie. Najwyższe zwycięstwo odniósł w swoim pierwszym tu występie, w sezonie 1957 - wygrał wówczas w Poznaniu aż 4:1. Najwyższa wygrana Lecha nad Górnikiem to niedawne 6:1 pod koniec mistrzowskiego sezonu 2014/15. Było to jednak zwycięstwo w Zabrzu. W Poznaniu lechici wygrali najwyżej 19 sierpnia 1992 roku - pokonali wówczas zabrzan przy Bułgarskiej aż 5:0.