Płocczanin zadebiutuje w kadrze Polski szóstek na mistrzostwach Europy

We wtorek meczem z Francją (transmisja od godz. 12 w TVP Sport) reprezentacja Polski w piłce nożnej sześcioosobowej rozpocznie udział w mistrzostwach Europy. Turniej odbywa się w chorwackim Vrsarze.
Kapitanem polskiej reprezentacji jest 32-letni Bartłomiej Dębicki, zawodnik występującej w lidze Nike Playarena drużyny Thunders Płock.

Dla biało-czerwonych to trzecie mistrzostwa, którzy w tym roku chcą wywalczyć medal. O tytuł mistrza Europy będą walczyć, po raz pierwszy w historii, 32 drużyny narodowe, które zostały podzielone na osiem grup. W każdej są po cztery zespoły. Do kolejnej rundy awansują po dwie najlepsze ekipy.

Na tych szansę debiutu otrzymały: Francja, Portugalia, Belgia i Węgry.

Faworytem tegorocznych zmagań będą minifutbolowi hegemoni Starego Kontynentu, czyli reprezentacja Rumunii, która do tej pory czterokrotnie sięgała po tytuł mistrzowski. Zdetronizować Rumunów postarają się inne zespoły z czołówki rankingu EMF, na czele z gospodarzami miniEURO 2015 Chorwatami, a także Czarnogórą, Czechami i Niemcami. W tej ostatniej kadrze zagra znany z boisk Bundesligi Marius Ebbers. Co ciekawe, w niemieckiej ekipie nie zmieścił się m.in. były reprezentant Niemiec w piłce nożnej jedenastoosobowej Mike Hanke. 

Mamy nadzieję, że w walce o czołowe lokaty uczestniczyć będą również zawodnicy reprezentacji Polski, którzy w zeszłorocznych zmaganiach o mistrzostwo Starego Kontynentu znakomicie poradzili sobie w grupie, ale już w 1/8 finału musieli uznać wyższość Kazachów. Dwa lata temu odpadli z kolei w ćwierćfinale, w trakcie turnieju ponosząc porażki jedynie z późniejszymi mistrzami i wicemistrzami Europy - Rumunią i Chorwacją.

Kadra wyselekcjonowana przez selekcjonera Klaudiusza Hirscha wydaje się o wiele silniejsza niż w ubiegłych latach: w składzie przetrwało zaledwie pięciu zawodników z poprzednich mistrzostw, jest aż dziewięciu debiutantów.

- W selekcji kierowałem się tym, by wybrani piłkarze nie zadowalali się samym wyjazdem na mistrzostwa Europy. Szukałem zawodników, którzy nie będą chcieli jedynie zaliczyć występu w tej imprezie, ale też na niej znacząco zaistnieć - komentuje Hirsch.

Bazą dla selekcjonera były największe rozgrywki piłki nożnej sześcioosobowej w Polsce - Liga Nike Playarena. Obecnie rywalizuje w nich już ponad 200 tys. zawodników.

Polacy zagrają w grupie z Francją (debiutant na mistrzostwach Europy), Cyprem (niżej notowany od Polaków) oraz silną Czarnogórą. Ci ostatni będą walczyć z Polakami o pierwsze miejsce w grupie. Biało-czerwoni rozpoczną zmagania we wtorek (22 września) meczem z Francją, początek o godz. 12, dzień później zmierzą się z Cyprem (godz. 19) a w czwartek (24 września) zagrają z Czarnogórą (godz. 23).

Wszystkie mecze będą transmitowane na żywo w TVP Sport.