Wioślarze weterani z Płocka zostali mistrzami świata!

Marek Chądzyński, Henryk Szlachta, Jacek Wróblewski (wszyscy PTW Płock) i Dariusz Matyjaszczyk (jedyny ze Szczecina) - to skład osady czwórki bez sternika, która wywalczyła złoty medal mistrzostw świata weteranów w wioślarstwie. Zawody odbyły się na przepięknie położonym torze regatowym Hazewinkel w Belgii.
Chęć udziału w tej imprezie zgłosiło ponad 5,5 tys. wioślarzy w wieku 27 lat i starszych. Najstarszy uczestnik Burk Ketchman ze Stanów Zjednoczonych miał 90 lat. Wszyscy ścigali się na dystansie 1000 metrów. - Ogromna liczba uczestników spowodowała, że wyścigi rozpoczynały się co pięć minut. Na szczęście wszystko przebiegało sprawnie, nie było opóźnień startowych - opowiada Marek Chądzyński, który w piątek odwiedził redakcję "Wyborczej". - Medal jest dla nas niezwykle cenny, bo na mistrzostwach świata medale dostaje się jedynie za pierwsze miejsce. Zajęcie drugiej i trzeciej lokaty trzeba było jakoś przeboleć. My, musieliśmy to robić aż pięciokrotnie. Nawet startując w ósemce w mikście z Niemkami, w której co roku wygrywaliśmy. Tym razem jednak wyprzedzili nas Rosjanie, którzy mieli bardzo silną osadę. To była prawdziwa petarda.

Transport, udział i pobyt w tej imprezie płoccy wioślarze w całości opłacili z własnej kieszeni. - Tym bardziej serdeczne podziękowania kieruję do prezesa Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego Jacka Karolaka, który udostępnił nam całą bazę techniczną podczas przygotowań - podkreśla Marek Chądzyński.

Przypomnijmy, że dwa lata temu na mistrzostwach świata Chądzyński-Szlachta wywalczyli złote medale w dwójce bez sternika. W ubiegłym roku najlepsi wioślarze świata rywalizowali w Australii. Ze względu na zbyt wysokie koszty płocczanie nie wystartowali w tych zawodach.

Świeżo upieczeni mistrzowie świata w sobotę (19 września) wystartują na Długodystansowych Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Kruszwicy. - Jedziemy po pierwsze miejsce - zapowiada Chądzyński. Powodzenia!

Więcej o: