Rzeszów pobiegnie. Po ponad 90 tys. złotych

W pierwszy weekend października biegacze znów opanują Rzeszów. Wszystko za sprawą 3. PKO Maratonu Rzeszowskiego i imprez towarzyszących. Przez dwa dni do wygrania będą nagrody o łącznej kwocie przekraczającej 90 tys. zł.
- To spore nagrody jak na polskie warunki. Zwycięzca maratonu otrzyma 6 tys. zł. Dla porównania rok temu było to 4 tys. zł - mówił podczas konferencji zapowiadającej maraton Mirosław Wierzbicki, prezes stowarzyszenia Rzeszów Biega, organizatora biegu. - Jako pierwsi w kraju wprowadziliśmy jednak także specjalną klasyfikację dla Polaków i nagrody, dzięki temu spodziewamy się całej polskiej czołówki graczy - dodawał Piotr Kowal, wiceprezes stowarzyszenia.

Od lat biegi w Polsce wygrywają głównie Afrykańczycy, stąd pomysł Rzeszowa w sprawie nagradzania uczestników. A tych znowu ma być sporo. - Na ten moment mamy ponad 500 zgłoszeń, ale wiele osób zostawia to na ostatnią chwilę - informuje Wierzbicki. A zgłaszać można się niemal do ostatniej chwili, także w biurze zawodów. Wcześniej zgłoszeń można dokonywać na stronie www.runrzeszow.pl, gdzie czeka już także lista na listopadowy, 3. Bieg Niepodległości. - Lista chętnych na bieg na 10 km w listopadzie też rośnie.

Październikowe bieganie to jednak nie tylko maraton zaplanowany na 4 października. Dzień wcześniej odbędzie się 12 biegów dla dzieci i młodzieży, a także bieg na 5 km O Puchar Pratt&Whitney Rzeszów. - Z moim udziałem - mówi Matylda Kowal, olimpijka z Londynu i ambasador biegów. - Maraton to dla mnie zbyt długi dystans, ale zgodnie z tradycją, poprowadzę przed nim rozgrzewkę - dodaje.

Trasa maratonu się nie zmieni, będzie dokładnie taka sama jak rok temu. - Będzie dobra okazja, do pobicia swoich rekordów życiowych - zauważa Wierzbicki. Będzie też okazja, by wziąć udział w kolejnej akcji charytatywnej, która odbywa się pod patronatem banku PKO BP. - Od 2013 roku nasz bank zorganizował 122 charytatywne akcje biegowe, dzięki czemu nasza fundacja przekazała prawie 1,8 mln zł - mówił Aleksander Puła, dyrektor regionalnego oddziału korporacyjnego PKO BP w Lublinie. Rzeszów będzie tym razem biegał dla Wiktorka. - To sześciomiesięczny chłopiec z poważną wadą serca - informuje Wierzbicki. By pomóc, wystarczy przy zgłoszeniu zaznaczyć, że chce się biegać właśnie dla niego.

Organizatorzy rzeszowskiej imprezy zadbali też o odpowiednia oprawę, którą uświetnią m.in. Paweł Januszewski, mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki, Yared Shegumo, wicemistrz Europy w maratonie, czy Natalia Siwiec, ambasadorka marki New Balance, jednego ze sponsorów imprezy.