Sportowcy z Olsztyna mówią "Stop dopalaczom!". Zobacz FILM

Piłkarze Stomilu razem z zawodnikami Arrachionu MMA przekonują, że dopalacze to śmieci. Tłumaczą, że zdają sobie sprawę z zagrożeń, na jakie narażona jest młodzież i chcieli jej pomóc.
Zawodnicy przygotowali dwuminutowy film, który od niedzieli jest dostępny w internecie. Wystąpiła w nim olsztynianka Joanna Jędrzejczyk, mistrzyni świata mieszanych sztuk walki federacji UFC. - Sport jest czymś przeciwnym do różnego typu używek - mówi Szymon Bońkowski, trener popularnej "JJ". - Jeżeli ktoś angażuje się całym sobą w treningi, nie ma czasu na takie rzeczy jak chemiczne dopalacze.

W filmie pojawia się także piłkarz pierwszoligowego Stomilu. - Wszyscy dobrze wiemy, jaki jest problem z dopalaczami, zwłaszcza wśród gimnazjalistów i licealistów - mówi Janusz Bucholc, kapitan biało-niebieskich. - Czuliśmy potrzebę, by coś z tym zrobić, a taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, szczególnie teraz.

Skalę problemu dobrze zna Ludmiła Strzelecka z Przychodni Psychoterapii Profilaktyki i Leczenia Uzależnień NZOZ w Olsztynie. - Najgorzej z dopalaczami jest wśród młodzieży, ale spora grupa dorosłych także je zażywa - mówi. - W Polsce jest zdecydowanie za mało profilaktyki. Taki film, jak ten przygotowany przez sportowców, powinien trafiać zwłaszcza do rodziców, bo to głównie oni muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia dla swoich dzieci.

I dodaje: - Każdego, kto sobie z tym nie radzi, zapraszamy do siebie. Proponujemy różne rodzaje terapii, od indywidualnych po grupowe.O tym, że nie jest łatwo nakręcić dobry film dotyczący uzależnień, który trafi do młodzieży, przekonaliśmy się, gdy do antydopalaczowej kampanii włączył się Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki. Pod jego egidą w lipcu powstał film, w którym razem z grupą młodzieży wystąpił wojewoda Marian Podziewski. Przekonywał, że "nie warto tracić życia przez narkotyki i dopalacze". Niestety, nagranie przyniosło przeciwny efekt do zamierzonego - zamiast pobudzić wyobraźnię i uświadomić ludziom problem, przede wszystkim śmieszył.

Olsztyńscy sportowcy nie zamierzają poprzestać na spocie w internecie. - Od pomysłu do realizacji minął około miesiąc - zdradza Emil Wojda, dyrektor klubu Stomil Olsztyn. - Chcieliśmy to zrobić w formie akcji społecznej, która uświadomi młodzieży, że może inaczej przejść przez życie. Zrobiliśmy porządny film, a teraz mamy zamiar przygotować komentarze i jeszcze szerzej go rozpropagować. Mam nadzieję, że to co wspólnie zrobiliśmy, odbije się szerokim echem w kraju.

Spot ma jednocześnie zachęcić młodzież do uprawiania sportu. - Życie sportowca jest najpiękniejszym ze wszystkich, szczególnie gdy odnosi się zwycięstwa - tłumaczy Janusz Bucholc ze Stomilu. - Sport daje dużo przyjemności. Przez używki młodzież marnuje swój wolny czas, który mogłaby wykorzystać w zupełnie inny sposób.