Rafał Sonik zdobył Puchar Świata! "Te doświadczenia są niezbędne"

Rafał Sonik po raz czwarty w karierze sięgnął po Puchar Świata. Podobnie, jak w dwóch ostatnich latach Polak dokonał tego na jedną rundę przed końcem sezonu, tym razem zajmując drugie miejsce w Atacama Rally. W rajdzie triumfował Ignacio Casale.
Ostatni odcinek specjalny liczył już "tylko" nieco ponad 100 km. - Zawsze, gdy jedziemy wzdłuż oceanu w Chile i wieje zachodni wiatr, to niesie on ze sobą słoną wilgoć. W tej części świata jest teraz zima, więc to zjawisko jest spotęgowane niską temperaturą. Na ostatnim oesie było zimno, otaczała nas mgła, a sól zalepiała gogle i musiałem je ściągnąć w połowie odcinka żeby cokolwiek widzieć. Na mecie w sekundzie się wychłodziłem i całą dojazdówkę szczękałem zębami - relacjonował Sonik.

Piąty etap wiódł w dużej mierze po głazach oraz skałach i Polak żałował, że nie był taki w całości. - Wtedy byłaby szansa wypracować większą przewagę nad Ignacio, który siedział mi ciągle na plecach. W pewnym momencie urwałem mu się, ale znów mnie doszedł i tak już dojechaliśmy do mety - mówił "SuperSonik".

Krakowianin ostatecznie zajął drugą pozycję, ale miał się z czego cieszyć, bo oto z lidera Pucharu Świata stał się jego zdobywcą. Punkty zebrane w Atacama Rally dają mu już bowiem pewne, pierwsze miejsce w cyklu rajdów cross-country pod egidą FIM. Drugi w klasyfikacji Mohamed Abu-Issa nie pojawił się w Chile, a tym samym zaprzepaścił swoje szanse na dogonienie rywla. Zawodników dzieli obecnie 30 punktów, a w Maroko do zdobycia będzie 28.

- Jestem bardzo usatysfakcjonowany i szczęśliwy, bo nie tylko zdobyłem trzy z rzędu i cztery w karierze Puchary Świata, ale również od początku 2012 roku dojechałem do mety we wszystkich rajdach w jakich startowałem! To jest prawdziwy powód do radości - komentował Rafał Sonik i kontynuował. - W tym sezonie wiem, że mogłem wygrać zarówno w Abu Zabi, jak i Egipcie, ale ulegając Mohamedowi bardzo dużo się nauczyłem. Te doświadczenia są niezbędne i bardzo wartościowe pod kątem zbliżającego się Dakaru, ale i przyszłorocznego sezonu!

Ostatnia runda Pucharu Świata odbędzie się w Maroko pomiędzy 3 i 10 października. Będzie to jednocześnie ostatni, prawdziwy sprawdzian przed Dakarem.

Starty Rafała Sonika wspiera PKN ORLEN.

Wyniki IV etapu: 1. Ignacio Casale (CHL) 1:45.25 2. Rafał Sonik (POL) + 0.38 3. Mauro Almeida (URY) + 6.43

Klasyfikacja rajdu: 1. Ignacio Casale (CHL) 12:53.21 2. Rafał Sonik (POL) + 13.22 3. Mauro Almeida (URY) + 37:51.54

Klasyfikacja Pucharu Świata: 1. Rafał Sonik (POL) 125 pkt 2. Mohamed Abu-Issa (QAT) 95 3. Kamil Wiśniewski (POL) 58