Maraton w Toruniu tworzony od nowa. Co czeka biegaczy?

Środowisko biegowe do niedawna jeszcze było przekonane że kolejna edycja Maratonu w Toruniu się nie odbędzie.
Decyzja taka została podjęta w maju przez dotychczasowego organizatora: Stowarzyszenie Maraton Toruński.

Głównym uzasadnieniem były względy finansowe. Zdania na temat tak zaskakującego obrotu sprawy były różne. Jedno było pewne przez kilka ostatnich edycji jedna z najstarszych imprez biegowych poupadała "na zdrowiu". Opinie czytane na forach, wyrażane w mediach i wymieniane wśród społeczności biegowej nie napawały optymizmem.

Zdawać by się mogło, że taki finał był do przewidzenia.

Gdy tylko informacja o odwołaniu tegorocznej edycji ujrzała światło dzienne stała się rzecz wyjątkowa. Środowisko biegowe zareagowało.

Prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Toruniu Ryszard Kowalski - inicjator przed laty Maratonu Toruńskiego oraz Piotr Kaczmarek - do niedawna jeszcze Dyrektor Marketingu Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej zabrali się do działania.

"Pan Ryszard Kowalski nie musiał mnie długo przekonywać do współpracy. Pierwsze co zrobiłem to spotkałem się toruńskimi biegaczami, by wysłuchać wszystkich uwag, opinii i porad. Choć na koncie mam już organizację imprez rangi światowej to nie starałem się udawać najmądrzejszego. Bieganie ma inną specyfikę i najważniejsze było znaleźć w tym temacie bardziej doświadczonych ludzi.

Całe szczęście w Toruniu i okolicach takich osób nie brakuje i ku mojemu zaskoczeniu wszyscy zadeklarowali pomoc.

Podjęliśmy decyzję: Robimy 33 TORUŃ MARATHON!" - komentuje Piotr Kaczmarek, Dyrektor 33 TORUŃ MARATHON

Do organizacji w pierwszej kolejności dołączyła Andżelika Dzięgiel. Oprócz tego, że jest to chyba najbardziej utytułowana toruńska biegaczka to jest to również niesamowicie doświadczona osoba. Wraz z nią swoją pomoc zadeklarowali członkowie Klubu Maratońskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Lista osób zaangażowanych w odbudowę Toruńskiego Maratonu stale się powiększa. A nazwisko który się przy okazji tego biegu napawają optymizmem:

Paweł Szymandera - Mistrz Polski w biegu na 100 km. Członek kadry narodowej

Kamil Leśniak - Elita Światowa biegów ultra.

Anna Arseniuk - zdominowała biegi górskie w Polsce. Przykładem jest chociażby jej ostatnie zwycięstwo w Rzeźniku Ultra.

Wydaje się, że 33 Toruń Marathon zmierza w dobrym kierunku i jeszcze kilkoma rzeczami może w najbliższym czasie zaskoczyć.

"Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. To czy ten bieg będzie lepszy od poprzednich to się okaże. Ocenę wystawią już 25 października (niedziela) sami uczestnicy. Ja mogę tylko powiedzieć, że będziemy się starać ze wszystkich sił by każdy z Torunia wracał zadowolony i z chęcią do niego wrócił na kolejny, być może 34 Toruń Marathon" - podsumowuje Piotr Kaczmarek