Zmiany w Miedzi Legnica. Ryszard Tarasiewicz wraca na ławkę trenerską

Ryszard Kuźma nie jest już szkoleniowcem Miedzi Legnica. Nowym trenerem pierwszoligowej drużyny został specjalista od awansów Ryszard Tarasiewicz.
Drużyna Miedzi fatalnie rozpoczęła nowy sezon. Od początku rozgrywek nie wygrała żadnego z czterech meczów i z dwoma punktami na koncie zamyka pierwszoligową tabelę. Dwa tygodnie temu legniczanie przegrali u siebie w derbach regionu z Chrobrym Głogów 0:2, a w miniony weekend polegli aż 1:4 z Zawiszą w Bydgoszczy.

W sobotę właściciel klubu Andrzej Dadełło specjalnie przerwał ważny wyjazd i wrócił do Legnicy, by spotkać się zarówno z dotychczasowym szkoleniowcem Ryszardem Kuźmą i kandydatami na jego następców. Wybór ostatecznie padł na byłego trenera m.in. Śląska Wrocław Ryszarda Tarasiewicza.

- Już rok temu byliśmy blisko porozumienia, ale wtedy trener wybrał ofertę klubu z ekstraklasy. Cieszę się, że tym razem zdecydował się na pracę w Miedzi. Pomimo niepowodzeń z determinacją będziemy nadal dążyć do celu - mówi Andrzej Dadełło, prezes Miedzi.

- Otrzymałem propozycję prowadzenia Miedzi. Wiadomo, jakie mamy cele. Każdy wie, jaka jest sytuacja kadrowa i aspiracje. Trzeba skoncentrować się na najbliższych trzech meczach. Różnice nie są tak duże, żeby ich nie nadrobić. Miałem już sytuację, gdzie przychodziłem do zespołu w trakcie sezonu. Każdy trener chciałby mieć możliwość przygotowania zespołu do sezonu, ale tak nie jest. Kadra, która jest teraz, jest dobra, żeby zdobywać punkty. Każdy trener ma swoją filozofię. Uważam, że ten zespół będzie grał inaczej, ale nie będzie jakiejś rewolucji. Będziemy funkcjonować na boisku, tak jak ja uważam - tłumaczy nowy trener Miedzi Ryszard Tarasiewicz.

53-letni szkoleniowiec z legnickim klubem podpisał roczny kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejny sezon. Nowymi asystentami trenera będą najprawdopodobniej Waldemar Tęsiorowski i Jarosław Wielgus. W sztabie pozostaną trener bramkarzy Krzysztof Osiński oraz trener przygotowania motorycznego Łukasz Smołka.

Ryszard Tarasiewicz to jedna z legend Śląska Wrocław. W klubie ze stolicy Dolnego Śląska spędził 10 sezonów. Ze Śląskiem sięgał m.in. po Puchar i Superpuchar Polski. Na swoim koncie ma też występy w klubach ze Szwajcarii i Francji. W reprezentacji Polski rozegrał 58 spotkań, strzelając 9 bramek.

Jako trener najdłużej także był związany ze Śląskiem, z którym wywalczył dwa awanse, w tym do ekstraklasy. Specjalista od awansów do krajowej elity wprowadzał też Pogoń Szczecin i Zawiszę Bydgoszcz. Spory udział miał też przy awansie Jagiellonii Białystok. W minionym sezonie prowadził Koronę. Jego kontrakt z klubem z Kielc wygasł w czerwcu.