Czworo lekkoatletów z województwa podlaskiego na mistrzostwach świata

Kamila Lićwinko i Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok, Martyna Dąbrowska z UKS-u Bojary Białystok oraz Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki wystartują w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, które w sobotę rozpoczną się w Pekinie.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Lićwinko jest wymieniana wśród medalowych szans kadry Polski. 29-letnia skoczkini wzwyż już od kilku sezonów jest w ścisłej czołówce światowej. Zawodniczka Podlasia to halowa mistrzyni świata z Sopotu (2014 rok) i brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy z Pragi (2015 rok). W Pekinie, lekkoatletka trenowana przez swego męża Michała, stanie przed szansą wywalczenia medalu ważnej imprezy na otwartym stadionie. I ma ku temu duże szanse. Jej tegoroczny najlepszy wynik, 198 cm uzyskany w mistrzostwach Polski w Krakowie, jest czwartym na świecie. Zresztą Lićwinko prezentowała równą i wysoką formę przez cały sezon. Co prawda oszczędzając siły na Pekin nie startowała w wielu konkursach, a najczęściej zawody kończyła wynikiem 197 cm. Ta wysokość może dać medal chociaż najgroźniejsze rywalki w tym sezonie skakały dwa metry i wyżej: Rosjanki Anna Chicherova - 203 cm i Maria Kuchina - 200 cm oraz Hiszpanka Ruth Beitia - 200 cm. Dużo będzie zależało od tego, w których próbach zawodniczki będą pokonywały niższe wysokości. Kandydatką do podium jest także Chorwatka Blanka Vlasić, której najlepszy wynik w sezonie to 197 cm. Kwalifikacje skoku wzwyż odbędą się w czwartek (27 sierpnia).

- Stawka jest bardzo wyrównana i wiele będzie zależało od konkretnego dnia. Rywalki będą na pewno dobrze przygotowane, ale najważniejsze dla mnie jest poprawienie rekordu życiowego na otwartym stadionie 199 cm. Wiem, że mnie na niego stać - mówiła przed wylotem do Japonii na zgrupowanie aklimatyzacyjne Lićwinko.

Drugi z przedstawicieli Podlasia w kadrze to młociarz Wojciech Nowicki. Dla niego występ w Pekinie to będzie debiut na dużej seniorskiej imprezie międzynarodowej. 26-latek minimum na Pekin uzyskał już na początku maja. Na zawodach w Białymstoku rzucił rekord życiowy - 78,71 m. Lepsze wyniki w tym sezonie ma tylko sześciu młociarzy na świecie. Nowicki do rywalizacji w Pekinie przystąpi najwcześniej z lekkoatletów województwa podlaskiego. Kwalifikacje rzutu młotem zostaną rozegrane już w sobotę. Minimum kwalifikacyjne do finałowej 12 to 77 metrów.

Finał w konkursie rzutu oszczepem to marzenie przedstawicielki Hańczy Suwałki Marii Andrejczyk. 19-latka pochodząca z Sejn ma bardzo udany sezon. Podopieczna Karola Sikorskiego to tegoroczna mistrzyni Europy juniorek. Oszczepniczka na początku sierpnia podczas festiwalu rzutów im. Kamili Skolimowskiej rzuciła 62,11 m. Ten wynik jest drugim w tym roku na świecie wśród juniorek, a na listach światowych seniorek ustawia Andrejczyk na początku trzeciej dziesiątki. Najlepsze seniorki rzucają ponad 66 metrów, ale notująca stały progres Andrejczyk nie jest bez szans na awans do finału. Kwalifikacje rzutu oszczepem zostaną rozegrane w piątek (21 sierpnia).

Natomiast do sztafety 4x400 metrów kandyduje zawodniczka UKS-u Bojary Białystok Martyna Dąbrowska. 21-letnia biegaczka trenowana przez Hannę i Mieczysława Sutyńców w tym roku na 400 metrów ustanowiła rekord życiowy - 52,23 s.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl