Lokomotywa dla Lecha Poznań jest już w Poznaniu. Za kilka miesięcy stanie pod stadionem

Parowóz Ty51-183 przeznaczony dla Lecha Poznań przyjechał z parowozowni w Wolsztynie do Fabryki Pojazdów Szynowych Cegielski, gdzie przejdzie remont. Po nim stanie jako pomnik pod Inea Stadionem przy Bułgarskiej
Akcję postawienia wielkiej maszyny pod stadionem w Poznaniu zorganizowali Lech Poznań i marka Lech Pils. Lokomotywa jest symbolem niegdyś kolejowego klubu, jej wizerunek znajduje się nawet w herbie Lecha.

Przejazd lokomotywy z wolsztyńskiej parowozowni trwał około osiem godzin, a poprzedzony był kilkudniowym oliwieniem kół, których średnica osiąga nawet prawie półtora metra. Ogromny pojazd szynowy za kilka miesięcy stanie pod stadionem przy Bułgarskiej. Do tego czasu przejdzie gruntowną renowację, ale zachowa oryginalne kolory.

- Sprawia niesamowite wrażenie, jest wysoka i masywna, czuć drzemiącą w niej moc - mówi Sebastian Starczewski, dyrektor marketingu Kolejorza. - Najważniejsze jeszcze przed nami, ale już teraz rozpiera nas duma, że przed Inea Stadionem stanie tak autentyczny symbol klubu.

Mierzący 4,5 metra wzwyż i około 27 metrów wzdłuż kolos waży 188 ton. Został wyprodukowany w 1956 roku w poznańskim "Ceglorzu". Po upływie ponad pół wieku trafił ponownie do miejsca, w którym powstał i niebawem odzyska swój dawny blask.

Lokomotywa pod stadionem? Wyśmienity pomysł! Czytaj na blogu Rana vulgaris