Memoriał Wagnera w Toruniu. Czas wielkiego święta siatkówki

Tłum kibiców, wielkie emocje, atmosfera siatkarskiego święta - w sobotę w Toruniu startuje XIII Memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera. To gwarancja rywalizacji na najwyższym poziomie.
Nie może być inaczej, skoro patronuje jej, otoczony nimbem wyjątkowości, wybitny trener. Hubert J. Wagner to postać znakomicie znana wszystkim miłośnikom siatkówki, których w naszym kraju nie brakuje. Był legendarnym szkoleniowcem wspaniałej drużyny z lat 70., święcącej wówczas największe triumfy - Mistrzostwo Świata (1974 r.) oraz złoty medal Igrzysk Olimpijskich (1976 r.). W Toruniu będzie można kupić książkę autorstwa syna Wagnera, Grzegorza pt. "Kat. Biografia Huberta Wagnera" (wyd. Agora), która bynajmniej nie jest wyłącznie laurką nietuzinkowego trenera.

Enfant terrible Francuzów

- Z obsadą XIII Memoriału trafiliśmy wyjątkowo dobrze. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o Francję, która wygrała w tym roku Ligę Światową. W Brazylii pokazali swoją moc, zobaczymy, jak będzie w Toruniu - ocenia składy na memoriał Wagnera pomysłodawca i organizator turnieju Jerzy Mróz.

Reprezentacja Trójkolorowych jest ostatnio w wielkiej formie. To zasługa m.in. enfant terrible francuskiej siatkówki przyjmującego Earvina Ngapeth'a, świetnych Jeni Grebennikova (libero) oraz Kevina Le Roux (atakujący). Francuzi już teraz uchodzą za głównego faworyta październikowych Mistrzostw Europy, które odbędą się na parkietach Bułgarii i Włoch.

Nie inaczej jest w przypadku gospodarzy turnieju - Polaków. Aktualni mistrzowie świata, nawiązujący do sukcesów ekipy Wagnera, już we wrześniu staną przed szansą zakwalifikowania się do turnieju olimpijskiego. W Japonii bowiem wystartuje Puchar Świata. O dwie przepustki do Rio de Janeiro powalczy tam 12 drużyn. Impreza w Toruniu to znakomite przetarcie przed najważniejszymi meczami sezonu.

Kibice w Toruniu będą mogli na żywo zobaczyć w akcji nieco zmienioną kadrę Stephane'a Antigi. Trzon 3. zespołu w rankingu FIVB stanowią atakujący Bartosz Kurek, rozgrywający Fabian Drzyzga, a także przyjmujący Mateusz Mika i kapitan zespołu Michał Kubiak.

Siatkarska reprezentacja Polski od lat przyciąga na trybuny tysiące fanów. W najlepsze trwa boom na tę dyscyplinę. To efekt nie tylko wyników sportowych, zainteresowania mediów i sponsorów, ale przede wszystkim kapitalnej atmosfery tworzonej przez fanatycznych kibiców. - Zdarzało mi się grać w różnych halach, ale w Warszawie to było niesamowite przeżycie - powiedział Stephane Antiga po spotkaniu, które na Stadionie Narodowym oglądało 63 tys. kibiców.

Atrakcje za atrakcjami

W Arenie Toruń - hali przy ul. Bema - do której wejdzie maksymalnie nieco ponad 6 tys. fanów, poza gospodarzami i Francuzami, zaprezentują się także zespoły z Azji. Robiąca stałe postępy drużyna Iranu oraz nieobliczalna Japonia mogą sprawić faworytom Memoriału nie lada problemy.

Na sympatyków siatkówki, poza sportowymi emocjami, czeka w Toruniu szereg atrakcji m.in. konkursy z nagrodami, czy miasteczko kibica z telebimem przed wejściem do hali. Jednak największą niespodziankę organizatorzy przygotowali wewnątrz obiektu. Dopiero drugi raz w Polsce pasjonat Grzegorz Szewczyk pokaże swoje Muzeum Siatkarskie z wieloma, często unikatowymi eksponatami. Wśród nich będzie można zobaczyć np. puchary Mistrzostw Świata, wszystkie medale polskich drużyn, koszulki reprezentacji począwszy od 70. oraz mnóstwo ciekawych zdjęć.

Polsat Sport z Torunia

Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera to siatkarska impreza z wieloletnią już tradycją. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem - bilety na mecze w Toruniu rozeszły się błyskawicznie. Dla tych, którzy nie zdołali kupić wejściówek pozostaje transmisja telewizyjna. Wszystkie spotkania będzie można na żywo obejrzeć w stacji Polsat Sport. W 2011 roku rywalizację Polski z Rosją śledziło aż 4,5 mln widzów.

Każdy memoriał Wagnera to wyjątkowa impreza przyciągająca do hal kibiców nie tylko z danego miasta, ale i całego kraju. Podobnie będzie w Toruniu. W ub. roku mecze w Kraków Arenie średnio oglądało po 5 tys. kibiców. W Toruniu ten rekord może zostać pobity. Hala przy ul. Bema jest w stanie pomieścić nawet 6 tys. osób.

Skład Polaków na Memoriał Wagnera:

Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Piotr Gacek, Paweł Zatorski, Marcin Możdżonek, Mateusz Mika, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk, Wojciech Włodarczyk.

Terminarz memoriału Wagnera

sobota: Iran - Francja (godz. 18), Polska - Japonia (20.30); niedziela: Francja - Japonia (17), Polska - Iran (19.30); poniedziałek: Japonia - Iran (18), Polska - Francja (20.30). Wszystkie mecze z Torunia pokaże na żywo Polsat Sport.

Kto wygra memoriał Wagnera w Toruniu?