Medyk Konin triumfuje - 4:0 z Litwinkami. Zagra w 1/16 finału Ligi Mistrzyń! A tam czekają wielkie firmy

Piłkarki nożne Medyka Konin wygrały wszystkie mecze turnieju eliminacyjnego Ligi Mistrzyń rozgrywanego w Koninie i Kleczewie. Mistrzynie Polski nie straciły przy tym ani jednego gola, a w ostatnim meczu wygrały z Gintrą Universitates Szawle z Litwy 4:0. W 1/16 finału tych prestiżowych rozgrywek na koninianki już czekają takie firmy jak PSG, Chelsea, Bayern czy FC Barcelona.

Mimo efektownych zwycięstw koninianki musiały bić się o awans aż do ostatniego meczu turnieju eliminacyjnego, w którym podejmowały Gintrę Universitates Szawle. Przed turniejem to właśnie Litwinki były typowane jako główne faworytki do awansu. W pierwszym spotkaniu niespodziewanie uległy jednak irlandzkiemu Wexford Youths 0:1, czym ułatwiły zadanie Medykowi. Mistrz Polski w ostatnim meczu musiał jedynie zremisować.

Koninianki, które w dwóch wcześniejszych spotkaniach zdobyły aż jedenaście goli, nie zamierzały jednak zadowalać się remisem. Pozwoliły wykazać się rywalkom tylko w pierwszych minutach, po czym same ruszyły do ataku. W 18. minucie powinny otrzymać rzut karny, gdy była zawodniczka Medyka Laetitia Chapeh sfaulowała Aleksandrę Sikorę. Sędzia tego jednak nie dostrzegła.

Prawoskrzydłowa kilka minut miała kolejną szansę, ale jej strzał zdołała sparować litewska bramkarka. W 31. minucie sprawdziło się jednak powiedzenie, że "do trzech razy sztuka". Natalia Chudzik z lewej strony zagrała płaską piłkę w pole karne, a Sikora wślizgiem skierowała ją do bramki Gintry. Warto zaznaczyć, że jest to już szósty gol pomocniczki Medyka w tegorocznej Lidze Mistrzyń.

Prawdziwy pokaz siły koninianki zaprezentowały jednak dopiero po przerwie. Już w 48. minucie Chudzik dograła z rzutu wolnego wprost na głowę Katarzyny Daleszczyk, a ta dopełniła formalności. Litwinki były coraz bardziej bezradne, a mistrzynie Polski nie zaprzestawały ataków na ich bramkę. Kwadrans przed końcem meczu Sikora świetnie zauważyła wychodzącą na pozycję Gawrońską, zagrała jej w tempo, a kapitan Medyka przelobowała wychodzącą z bramki Gretę Kaselyte. Dwie minuty później koninianki zadały kolejny cios. Znów dogrywała Sikora, ale tym razem jej podanie wykorzystała Patrycja Balcerzak, która z bliska wpakowała piłkę do bramki.

Emocji nie brakowało jednak do ostatniego gwizdka sędzi. Obie drużyny kończyły bowiem mecz w dziesiątkę. Najpierw drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymała środkowa obrończyni Medyka Gabriela Grzywińska, a za chwilę pani arbiter za drugie ostre przewinienie usunęła z boiska Ritę Akaffou z Gintry.

Medyk Konin drugi rok z rzędu awansował do 1/16 finału Ligi Mistrzyń. W ubiegłym sezonie odpadł po dwumeczu ze szkockim Glasgow City. Tegoroczne rywalki pozna podczas losowania 20 sierpnia w szwajcarskim Nyonie. Na mistrzynie Polski czekają już takie zespoły jak: PSG, Olympique Lyon, Bayern Monachium, Chelsea Londyn, FC Barcelona czy FC Liverpool.

Medyk Konin - Gintra Universitates Szawle 4:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Sikora 31, 2:0 Daleszczyk 48, Gawrońska 75, Balcerzak 77

Czerwona kartka: Grzywińska (83., za dwie żółte)

Medyk: Szymańska - Grad Ż (70. Nikolić), Sławczewa, Grzywińska Ż, Ficzay - Balcerzak, Daleszczyk (81. Woźniak) - Sikora, Gawrońska, Chudzik - Tarczyńska (65. Dudek)

Gintra: Kaselyte - Chapeh, Neverdauskaite, Liužinaite (73. Šmitaite), Veliekaite (60. Vanagaite), Zubczyk Ż, Alekperova, Akaffou Ż, Nguessan, Elloh Ż, Imanajlijeva (78. Gailevieiute)