Sukces młodego szczecińskiego wioślarza rok przed igrzyskami

Rafał Staszak (AZS Szczecin) - członek wioślarskiej czwórki podwójnej - zajął wraz z kolegami piąte miejsce na mistrzostwach świata juniorów w Rio de Janeiro.
Polska czwórka podwójna sprawiła sporą niespodziankę. Piąte miejsce to bardzo dobra lokata, zważywszy na to, że startowało dwadzieścia osad, a biało-czerwoni zdystansowali wyżej notowane od siebie ekipy.

- W finałowym biegu zabrakło niewiele, a Brytyjczycy dokonali cudu na ostatnich 500 m, przepływając linię mety jako pierwsi. Pozostał lekki niedosyt, bo analiza wszystkich biegów wskazywała, że jest blisko podium - mówi szkoleniowiec kadry Artur Jankowiak.

Szczecinian Rafał Staszak niedosyt czuł nie tylko z powodu wyniku. Nasz wioślarz nie był do końca zachwycony torem, na którym odbywają się zawody. Szczególnie że był to generalny sprawdzian przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi.

- Tory w Pekinie czy Londynie pozostawiają większe wrażenie. O naszej Malcie nie wspomnę. Jak słyszałem, w Rio miały być rozbudowane trybuny. Nic takiego się nie stało i chyba nie stanie. Do naszej dyspozycji było sześć hangarów - mówi Rafał Staszak. - Przed wylotem do Brazylii trochę poczytałem o tym torze. Pisano o zanieczyszczeniach, brudnej wodzie. Niczego takiego nie widziałem. Raz w czasie treningu natknąłem się na kokosa. Poza tym wszystko było normalnie - komentuje szczecinian.

Poza Staszakiem w składzie czwórki znaleźli się Bogumił Łyczak (Gopło Kruszwica), Marcin Krysiński (SMS/PTW Płock) i Dawid Pieniak (KW04 Poznań). Zawody wygrali Brytyjczycy przed Niemcami i Ukraińcami.

Wynik Staszaka to niejedyne dobre informacje wioślarskie dla AZS Szczecin. Przed MŚ odbyły się młodzieżowe MP w Kruszwicy. Tam akademicy ze Szczecina zdobyli:

- złoto w ósemce. Skład AZS: Michał Sobanda, Ferdynand Kaczyński, Kamil Kusiński, Damian Lichaczewski, Miłosz Moska, Łukasz Posyłajka, Wiktor Biernacki, Michał Krzymowski i sternik Szymon Korwin-Piotrowski

- srebro w dwójce podwójnej wagi lekkiej: Remigiusz Biernacki i Fryderyk Grodecki

- srebro w czwórce podwójnej wagi lekkiej: Remigiusz Biernacki, Fryderyk Grodecki, Miłosz Moska i Aleksander Florczak

- brąz w czwórce bez sternika: Michał Sobanda, Łukasz Posyłajka, Kamil Kusiński i Damian Lichaczewski.

Dodajmy, że w rywalizacji młodzików brązowy medal w dwójce podwójnej zdobyły Wiktoria Kula i Matylda Mądzik. Także brąz w czwórce podwójnej bez sternika: Michał Staszak, Bartosz Sroślak, Paweł Nowosielski i Konrad Koziński.

Trenerem młodzieżowców jest Piotr Kula, młodzików Tomasz Fiłka.