Bieg Granią Tatr, czyli turyści taką trasę pokonują w trzy dni, biegacze nawet w dziewięć godzin

W sobotę tuż przed świtem z Doliny Chochołowskiej 350 zawodników wystartuje w II edycji Flexistav Biegu Granią Tatr. Przyjdzie im się zmierzyć z jedną z najtrudniejszych tras w Polsce: na dystansie 71 km czeka ich 5000 m przewyższeń.

Przebiegną m.in. granią Grześ - Wołowiec - Starorobociański Wierch, przez Czerwone Wierchy, Kasprowy i Krzyżne. Meta będzie usytuowana przy Stadionie COS, nieopodal Wielkiej Krokwi. Każdy ze startujących, by zapisać się do biegu, musiał ukończyć przynajmniej dwa biegi ultra.

 

Chętnych do startu było trzy razy więcej niż miejsc i o pozycji na liście startowej decydowało losowanie. W tym roku dodatkowa atrakcja będzie czekała na kibiców - aż 70 zawodników otrzyma lokalizatory GPS, dzięki którym od startu do mety będzie można śledzić ich pozycję. Mapa będzie dostępna on-line na stronie Bieganie.pl, a także na mecie, gdzie zostanie ustawiony ekran.

W biegu wezmą udział jedni z najlepszych biegaczy górskich: nie zabraknie zwycięzcy I edycji Przemka Sobczyka z Zakopanego, a także Bartka Gorczycy, Miłosza Szcześniewskiego, Piotrka Hercoga, Jacka Żebrackiego, Piotra Sawickiego czy Piotrka Biernawskiego. Wśród pań faworytką wydaje się Ania Figura, skialpinistka mieszkająca na Łysej Polanie, ale nie zabraknie także mocnych biegaczek ultra: Marzki Janerki-Moroń, Agnieszki Korpal, Iwony Turosz czy Natalii Tomasiak. W 2013 roku Figura była druga. - Nie wiedziałam, na jaki czas ani tym bardziej na jaki wynik mogę liczyć, i może to zabrzmi niewiarygodnie, ale dzięki temu bardzo dobrze się bawiłam i świetnie wspominam pierwszą edycję biegu - przyznaje. - W tym roku mam już "bardziej sportowe" podejście. Chciałabym poprawić czas i zejść poniżej 11 godzin. Wiem, że w tym sezonie jestem w dobrej dyspozycji, ale bardzo dużo zależy od dnia.

Meta będzie otwarta dla kibiców w sobotę w godzinach 12-21, gdzie będzie można dopingować finiszujących zawodników (pierwszy spodziewany jest na mecie około godziny 13), a w miasteczku biegowym także zjeść potrawy regionalne, obejrzeć nowości firm outdoorowych czy śledzić zawodników na ekranie z mapą on-line. Zakończenie i wręczenie nagród odbędzie się tuż po godzinie 21.

Szczegółowy program, trasa i regulamin na www.graniatatr.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.