Lech Poznań - Videoton Szekesfehervar. Trener rywali grał przeciwko Lechowi w dramatycznych meczach

Jean Tigana, Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Chris Waddle, Eric Cantona - kibice Lecha Poznań do dzisiaj pamiętają nazwiska największych gwiazd Olympique Marsylia, z którym Lech Poznań rywalizował w Pucharze Europy na przełomie października i listopada 1990 roku. Czy ktoś zapamiętał w składzie marsylczyków obecnego trenera Videotonu Szekesfehervar, Bernarda Casoniego?
Słynne pojedynki Lecha Poznań z Olympique Marsylia z jesieni 1990 roku zapisały się w historii Kolejorza, który najpierw pokonał jeden z największych wtedy klubów Europy 3:2, by na wyjeździe przegrać aż 1:6. Fani Lecha gwiazdy Olympique Marsylia zapamiętali bardzo dobrze, za największe uchodzili Jean Tigana, Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Chris Waddle czy Eric Cantona. Bernard Casoni jednak również grał w tych spotkaniach, co więcej był kluczową postacią ówczesnej drużyny mistrzów Francji, grał głównie na prawym skrzydle, niekiedy na prawej obronie.

O ile Eric Cantona wystąpił tylko w jednym meczu (w Poznaniu), o tyle Bernard Casoni rozegrał dwa pojedynki z Lechem w pełnym wymiarze czasowym i miał asystę w rewanżowym meczu, który Kolejorz przegrał na Stade Velodrome aż 1:6.

Olympique Marsylia był wtedy czołową drużyną Europy. W 1991 roku wystąpił w finale Pucharu Europy, w którym przegrał rzutami karnymi z Crveną Zvezdą Belgrad z Jugosławii. Bernard Casoni zagrał w tym spotkaniu. Zabrakło go natomiast w zwycięskim dla marsylczyków finale z AC Milan w 1993 roku - przesiedział wtedy mecz na ławce rezerwowych.

W sezonie 1990/1991 Lech Poznań był jedynym zespołem, który pokonał Olympique Marsylia w regulaminowym czasie gry.

Bernard Casoni to nie tylko doświadczony i utytułowany piłkarz, wielokrotny reprezentant Francji (m.in. na Mistrzostwach Europy w 1992 roku, na których Francja była faworytem, a nie wyszła nawet z grupy). To także trener o sporym już dorobku. Prowadził m.in. Olympique Marsylia, swój rodzimy AS Cannes, a także kilka klubów tunezyjskich, reprezentację Armenii (2004-2005) i od 1 lipca tego roku - Videoton Szekesfehervar, w którym zastąpił Hiszpana Joana Carillo, byłego szkoleniowca grup młodzieżowych Espanolu Barcelona.