Grand Slam w Olsztynie. Budowa stadionu rusza za dwa tygodnie

W połowie sierpnia rozpocznie się budowa głównej areny turnieju Grand Slam w Olsztynie. To na niej swoje mecze będą rozgrywały najlepsze na świecie siatkarki i siatkarze plażowi. Kto nie nabył biletów na finałowe mecze, powinien się śpieszyć
Cyfra "1" jest motywem przewodnim tegorocznego turnieju. Po raz pierwszy Olsztyn zorganizuje tak dużą imprezę siatkarską. Pierwszy raz, tak wielu kibiców plażówki (organizatorzy w dniach 25-30 sierpnia spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy) ma odwiedzić kompleks boisk przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel.

Największym przedsięwzięciem związanym z Pucharem Świata będzie bez wątpienia budowa głównej areny siatkarskich zmagań. Na tyłach hotelu Omega ma bowiem powstać konstrukcja z trybunami mogącymi pomieścić 4 tys. kibiców. I wprawdzie Olsztyn nie ustanowi pod tym względem polskiego rekordu - w Starych Jabłonkach, gdzie World Tour był organizowany przez minione 11 lat, w 2013 roku zbudowano stadion na 9 tys. osób - to sam jego projekt robi wrażenie.

W Olsztynie ostatecznie postawiono na dwa mniejsze obiekty, przy czym drugi z nich (bliżej kapitanatu CRS Ukiel) pomieści dokładnie 995 fanów.

Prace nad nimi ruszą w ciągu dwóch najbliższych tygodni. - Za budowę głównego stadionu będzie odpowiedzialna firma, która została wybrana przez Polski Związek Piłki Siatkowej w ramach zapytania ofertowego - mówi dla "Gazety Wyborczej Olsztyn" Rafał Pośpiech, dyrektor turnieju Warmia Mazury Grand Slam. - Informacje, które docierały z zewnątrz o tym, że będzie to Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, są nieprawdziwe. Za to z OSiR-em w przyszłym tygodniu realizujemy harmonogram prac na obiektach, m.in. wymiany piasku.

Wejście na jedną z trybun podczas trzech ostatni dni turnieju (piątek-niedziela), a więc wówczas, kiedy rozgrywane będą spotkania finałowe, będzie płatne. To jednak żadna nowość, ponieważ podobnie było w Starych Jabłonkach, gdzie od 2012 roku fani siatkówki musieli liczyć się z dziennym wydatkiem 30 zł za osobę.

W stolicy Warmii i Mazur zastosowano trochę inne rozwiązanie. - Stworzyliśmy pakiet biletów trzydniowych po to, by zachęcić do zakupu kibiców spoza Olsztyna - wyjaśnia Rafał Pośpiech. - Gdy weźmiemy pod uwagę, że taki bilet-karnet kosztuje 120 zł, to według mnie, ceny nie są zbyt wysokie [40 zł na dzień - red.].

Co ciekawe, na tę chwilę nabywców znalazło blisko 70 procent tzw. płatnych wejściówek (w dystrybucji było ich łącznie 810). Ich sprzedaż będzie trwała do ostatniego dnia turnieju. Przewidziano również 2,2 tys. bezpłatnych biletów. - Aby wejść na taką na trybunę, należy podejść do specjalnej bramki, przez którą ochrona będzie wpuszczać ludzi - mówi dla "Gazety Wyborczej Olsztyn" Anna Pakulska z OSiR-u. - Dopóki wszystkie miejsca nie zostaną zajęte, każdy będzie mógł wejść. To samo dotyczy mniejszego stadionu.

Organizatorzy pomyśleli również o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach, dla których przygotowano 11 darmowych wejściówek. - Jeśli takich osób będzie więcej niż liczba przewidzianych miejsc, to postaramy się o jej zwiększenie - dodaje Pakulska.

Biorąc pod uwagę rozmach i zainteresowanie, jakie zawsze towarzyszy tym prestiżowym zawodom, wielu mieszkańców już się zastanawia, czy kompleks CRS Ukiel, który w okresie letnim jest oblegany przez wczasowiczów, będzie równie dostępny podczas turnieju Grand Slam. - Cała część plaży blisko kapitanatu będzie otwarta dla publiczności i miłośników letnich kąpieli - wyjaśnia Pośpiech.

Coraz więcej wiadomo także o samym programie imprezy, ponieważ poza częścią sportową nie zabraknie dodatkowych atrakcji. - Na tę chwilę mogę potwierdzić występ Jerzego Kryszaka [znany satyryk wystąpi 29 sierpnia - red.]. Dodatkowo zapraszamy na koncerty zaplanowane od środy do soboty. Scena będzie umiejscowiona obok stadionu głównego, a w pobliżu kapitanatu będzie ustawiona strefa fan zone z animacjami - zdradza rąbka tajemnicy Rafał Pośpiech, dyrektor turnieju.

W poniedziałek okazało się również, że tegorocznym zmaganiom najlepszych siatkarzy w Olsztynie będzie towarzyszyła piosenka "Tropicali" w wykonaniu Darius & Finlay. O jej wyborze organizatorzy zdecydowali wspólnie z kibicami podczas internetowego głosowania.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.