Czas na dolnośląskie delfinki: Powstanie pięć basenów dla młodzieży

W ramach programu ?Dolnośląski delfinek? przy szkołach powstanie pięć basenów. Inwestycję sfinansują Ministerstwo Sportu, urząd marszałkowski oraz gmina, w której powstanie obiekt.

W ostatnich siedmiu latach na terenie Dolnego Śląska wybudowano aż 489 sportowych obiektów. Wśród nich 42 nowoczesne obiekty lekkoatletyczne w ramach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu", współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski.

To nie koniec sportowych inwestycji w regionie. Dolny Śląsk startuje z kolejnym programem, który ma propagować aktywny wypoczynek i zdrowy styl życia. "Dolnośląski delfinek" to pomysł na budowę małych przyszkolnych krytych basenów. Na terenie województwa jest 57 krytych pływalni. Ale sześć powiatów na Dolnym Śląsku nie ma żadnej krytej pływalni. Wkrótce mają tam powstać kryte kąpieliska.

- Nie sztuką jest coś wybudować. Trzeba robić to mądrze, tak by obiekty były tanie w utrzymaniu. Stąd pomysł na program "Dolnośląski delfinek". Dzięki tej idei na terenie województwa powstaną obiekty mniejsze, a więc tańsze nie tylko w budowie, lecz także w eksploatacji - tłumaczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podczas konferencji prasowej poświęconej programowi.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim Cezary Przybylski podpisał z ministrem sportu Adamem Korolem porozumienie w sprawie dofinansowania programu "Dolnośląski delfinek". Najpierw wybudowanych zostanie pięć obiektów. Koszt inwestycji ma być podzielony pomiędzy gminy, urząd marszałkowski i Ministerstwo Sportu.

Baseny mają powstać w pobliżu szkół, tak aby dzieci i młodzież nie musiała do obiektu dojeżdżać. Po zajęciach w szkole i w dniach wolnych baseny będą dostępne dla wszystkich. Koszt budowy jednego obiektu to ok. 5 milionów złotych.

- Dotychczas priorytetami były budowy basenów 25- i 50-metrowych. Między innymi taki powstanie we Wrocławiu na potrzeby World Games 2017. Program dolnośląskich samorządów zakłada dużo mniejsze koszty budowy pływalni, które będą wykorzystywane przez społeczność. Program "Dolnośląski delfinek" ministerstwo traktuje jako pilotażowy. Jeżeli przyniesie korzyści, będziemy chcieli rozszerzyć go na cały kraj - podkreślał Adam Korol, minister sportu, który w poniedziałek był we Wrocławiu.

Jakie będą kryteria wyboru miejsc, gdzie powstaną pływalnie?

- Kluczem budowy takich basenów jest bliska lokalizacja szkół. Chcemy uniknąć problemów logistycznych związanych z dowozem dzieci do obiektu. Dzięki temu koszty eksploatacji będą niższe, bo nie będzie trzeba organizować przejazdu. Kryteria, które trzeba będzie spełnić, by ubiegać się o uczestnictwo w programie, wkrótce zostaną sprecyzowane. Będziemy brać pod uwagę m.in. wielkość szkoły oraz to, czy w miejscowości jest już inna kryta pływalnia - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Wiadomo już, że baseny będą miały wymiary 8,5 x 16,65 metra. - Po wielu projektach i analizach przeprowadzonych przez fachowe firmy wynika, że to baseny optymalne dla 27-osobowej klasy bądź grupy. A mniej więcej tyle liczą właśnie szkolne klasy - dodawał marszałek Przybylski.

Pierwsze baseny mają zostać otwarte we wrześniu 2017 roku. Czas budowy jednego obiektu to ok. 16 miesięcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.