Rugby. Posnania jednak utrzyma się w ekstralidze?

Rugbiści Posnanii spadli w minionym sezonie z ekstraligi, ale jest szansa na to, że nadal będą w niej występowali. Z występów na najwyższym poziomie rozgrywek zrezygnowała Juvenia Kraków i poznański klub jest zainteresowany zwolnionym w ten sposób miejscem w ekstralidze.
- W imieniu kolegów z zarządu sekcji mogę powiedzieć, że chcemy powalczyć o to, by grać w przyszłym sezonie w ekstralidze - mówi Tomasz Kapustka z Posnanii. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak Polski Związek Rugby rozwiąże sprawę z wycofaniem się z Juvenii Kraków z gry w elicie. Bardzo możliwe, że poznańscy rugbiści nie utrzymają się automatycznie i będą musieli wywalczyć sobie miejsce w ekstralidze w barażach.

Ich rywalem byłby zespół Budowlanych Lublin, który przegrał finał play-off I ligi ze Skrą Warszawa. Teraz ma dostać drugą szansę występów w ekstralidze, podobnie jak Posnania, która dosłownie w ostatnim meczu sezonu straciła szansę na utrzymanie się w stawce.

Na razie nie wiadomo, czy lubelski klub zechce przystąpić do barażów. Rugby w Polsce to bowiem mocno niedofinansowana dyscyplina. Starty w pierwszej lidze oznaczają dziesięć meczów w sezonie zasadniczym plus dwa dodatkowe dla najlepszych, w finale play-off. W ekstralidze do rozegrania jest dwa razy tyle spotkań.

Właśnie ze względów finansowych z ligi wycofała się Juvenia Kraków. - Potrzebowaliśmy środków na wzmocnienia oraz na konieczny remont boiska, ale nie znaleźliśmy zrozumienia dla naszych potrzeb. Wobec tego podejmujemy jedynie słuszną w tym momencie decyzję i przystępujemy do rozgrywek I ligi. Aby utrzymać kontakt z krajową czołówką, chcemy przystąpić do Pucharu Polski. Na tę chwilę to wszystko, co możemy zrobić tym stanem posiadania - mówi trener krakowskiej drużyny Marek Odoliński, cytowany przez serwis www.80minut.pl.