Startuje Niemen. Kryterium na ulicach Białegostoku

Tym razem początek w Białymstoku, a koniec w Grodnie. W czwartek rozpoczyna się XXVIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Niemen
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Niemen to największy etapowy wyścig szosowy, który rozgrywany jest w naszym regionie. Biorą w nim udział juniorzy, a zmagania rozpoczynają się raz w Polsce, a raz na Białorusi. Tym razem do rywalizacji przystąpią zawodnicy urodzeni w latach 1997-1998. Oddzielna klasyfikacja będzie natomiast prowadzona dla kolarzy z rocznika 1999. Na listach startowych jest około 90 osób. Będą zawodnicy z Polski, Białorusi, Litwy i być może z Rosji.

- Wystartują m.in. wszyscy potencjalni zawodnicy, którzy za miesiąc będą reprezentowali Polskę na mistrzostwach Europy - mówi Waldemar Leszczyński, sekretarz Podlaskiego Okręgowego Związku Kolarskiego. - Będzie Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy), który wygrał nasz wyścig przed rokiem, a w czerwcu na mistrzostwach Polski zdobył złoty medal w jeździe na czas. Srebro wywalczył wtedy jego klubowy kolega Piotr Kajzer, który też będzie startował u nas. Ponadto będą też inni zawodnicy, którzy powinni być w składzie na mistrzostwa Europy: Piotr Pękala (Pogoń Puławy), Alan Banaszek i Norbert Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), Damian Sławek (LKS POM Strzelce Krajeńskie) czy też medalista mistrzostw Polski Karol Cygan z Puław.

W tegorocznym wyścigu Niemen wystartuje też sześcioosobowa reprezentacja województwa podlaskiego. Stworzą ją Ernest Greś z Sokółki, Jakub Mozolewski (zawodnik niestowarzyszony z Białegostoku), oraz czterech kolarzy Wygody Białystok: Jakub Michnowski, Marcin Zimnoch, Krzysztof Kadłubowski, Patryk Muśko.

- To jest trudny wyścig, więc poza zawodnikami ze szkół sportowych, z mocnych klubów, nikt inny nie pcha się, żeby w nim startować - tłumaczy Waldemar Leszczyński.

XXVIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Niemen rozpocznie się czwartkowym prologiem. Początek rywalizacji o godz. 10. Kolarze będą mieli do pokonania dystans 3,4 km (okolice ulicy Mickiewicza i Jacka Kuronia). O godz. 18.30 odbędzie się natomiast I etap, będzie to kryterium uliczne w Białymstoku. Start i meta będzie znajdować się na ul. Kalinowskiego, a zawodnicy przejadą trasą: plac Uniwersytecki, ulicami Mariańskiego, Młynową, Kijowską, Sosnowskiego. Kolarze pokonają 30 okrążeń (około 42 km).

W piątek o godz. 10 rozpocznie się drugi etap na trasie: Białystok (start ul. 42. Pułku Piechoty) - Supraśl - Krynki - Sokółka - dystans około 80 km. W sobotę kolarze wyruszą natomiast z Sokółki do Grodna, gdzie odbędą się dalsze etapy zmagań. Wyścig zakończy się w niedzielę.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl