Lech Poznań. Lucas Guedes, syn Clebera, na testach w "Kolejorzu"

Brazylijski pomocnik Lucas Guedes, syn Clebera (byłego piłkarza Wisły Kraków), jest na testach w Lechu Poznań. Na razie trenuje z zespołem trzecioligowych rezerw, ale wiadomo, że jeśli mistrzowie Polski podpiszą z nim kontrakt, to raczej z myślą o pierwszym zespole.


Lucas Guedes to 19-letni syn Clebera, byłego piłkarza Wisły Kraków. Do Polski trafił właśnie z ojcem, gdy ten w 2006 roku podpisał kontrakt z "Białą Gwiazdą". W Krakowie Lucasowi wróżono dużą karierę. Trzy lata temu ówczesny trener wiślaków Michał Probierz włączył go do treningów pierwszego zespołu, ale Brazylijczyk dłużej tam miejsca nie zagrzał. Później trenował głównie z drużyną rezerw i juniorami Wisły Kraków.

W zeszłym roku Lucas Guedes wpadł w oko Franciszkowi Smudzie i szkoleniowiec wystawił go w kilku przedsezonowych sparingach. Trener miał jednak zastrzeżenia do jego zaangażowania i profesjonalnego podejścia do zajęć. Ten nie pozostawał dłużny i wchodził w pyskówki z trenerem. Brazylijczyk znów nie zadebiutował w pierwszym zespole krakowskiego klubu - w zeszłym sezonie wystąpił w 22 meczach rezerw Wisły, strzelił jednego gola. W czerwcu wygasła jego umowa z klubem.

Chętnych na zatrudnienie krnąbrnego Brazylijczyka jednak nie brakowało. Trenerzy podkreślali, że chłopak ma duże umiejętności techniczne. Wcześniej był testowany m.in. przez FC Porto i PSV Eindhoven, trenował z brazylijskim Cruzeiro. Po rozstaniu z Wisłą mówiło się, że Guedesem zainteresowała się też Legia Warszawa.

Najbliżej zatrudnienia 19-latka jest jednak Lech Poznań. Syn Clebera trafił do rezerw "Kolejorza" na testy i jeśli spodoba się trenerom, wtedy podpisze kontrakt z klubem. Utalentowany pomocnik trafi najpierw do trzecioligowych rezerw, ale docelowo miałby awansować do pierwszego zespołu.

Lucas Guedes nie byłby pierwszym Brazylijczykiem w historii Lecha Poznań. Grał tu wcześniej Anderson Santos Silva, który w sezonie 2005/6 wystąpił w 33 spotkaniach "Kolejorza" i zdobył w nich jedną bramkę. Potem był jeszcze zawodnikiem Pogoni Szczecin i Arki Gdynia.