Sport.pl

Kibice Falubazu ponownie staną przeciwko białaczce

W niedzielę 19 lipca SPAR Falubaz Zielona Góra zmierzy się z Betardem Spartą Wrocław. Gdy żużlowcy będą ścigać się po torze, kibice będą mogli wspomóc osoby chore na białaczkę.
Fundacja Falubaz Pomaga razem z Fundacją DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych) - ponownie przeprowadzą rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Pierwsza taka akcja odbyła się podczas meczu SPAR Falubazu z KS Toruń. Zarejestrowało się wtedy blisko 80 kibiców.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, tym bardziej że to była to pierwsza nasza rejestracja na meczu żużlowym w Zielonej Górze - mówi Ewa Szymanowska, inicjatorka akcji. - Najbardziej zainteresowani rejestracją byli młodzi ludzie, którzy deklarowali swój akces do bazy potencjalnych dawców szpiku, kiedy tylko osiągną pełnoletność.

Rejestracja na meczu z Toruniem dedykowana była przede wszystkim 3,5-letniej Hani, która miała to szczęście, że znalazła już osobę chcącą podzielić się z nią tym, co najcenniejsze - życiodajnymi komórkami macierzystymi (szpikiem). Na przeszczepienie szpiku czeka jednak wielu innych chorych, w tym 15-miesięczna Nele, dlatego 19 lipca w specjalnym punkcie na stadionie ponownie zostanie przeprowadzona bezpłatna rejestracja potencjalnych dawców. Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia, spełniający kryteria podane w serwisie dkms.pl. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu przez wolontariuszy wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą dwóch specjalnych pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Osoby zainteresowane rejestracją mogą więcej dowiedzieć się, śledząc profil społecznościowy na Facebooku: Zielona Góra i okolice dla Hani i innych chorych na białaczkę. Tam na bieżąco umieszczane są informacje związane z tematyką dawstwa szpiku oraz terminy zbliżających się akcji.

KRYSTIAN PIESZCZEK BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW

PATRYK DUDEK WRÓCI DO ŚCIGANIA 9 SIERPNIA

JANOWSKI KRÓLEM ŻUŻLA. PROTAS I PIESZCZEK DALEKO ZA NIM

OLIVIA Z ZIELONEJ GÓRY ŻUŻLOWĄ MISS STARTU

WIĘCEJ INFORMACJI SPORTOWYCH SZUKAJCIE NA ZIELONA GÓRA.SPORT.PLWięcej o: