Trzymetrowy Kazimierz Górski stanął przy Stadionie Narodowym. W czwartek odsłonięcie pomnika

Minister sportu Andrzej Biernat, prezes fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek i były prezydent Aleksander Kwaśniewski wezmą udział w czwartek w uroczystym odsłonięciu pomnika legendarnego trenera przy Stadionie Narodowym.


Projekt pomnika zasłużonego trenera wybrano w styczniu ubiegłego roku. Konkurs wygrał krakowski artysta Marek Maślaniec. Według jego wizji Kazimierz Górski kroczy z piłką pod pachą i jest ubrany w dres reprezentacji Polski. Trzymetrowa statua z brązu stanęła na kamiennym postumencie w pobliżu innego pomnika - Sztafety - na promenadzie przy Stadionie Narodowym od strony ronda Waszyngtona.

Uroczyste odsłonięcia pomnika odbędzie się w czwartek o godz. 10. - Najpierw będzie konferencja prasowa, a zaraz po niej odsłonięcie pomnika. W uroczystości wezmą udział między innymi minister sportu Andrzej Biernat, prezes fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek i były prezydent Aleksander Kwaśniewski - wylicza Piotr Glinkowski ze Stadionu Narodowego. - Od jutra będziemy mieć takiego symbolicznego patrona naszego stadionu, zapraszamy wszystkich na odsłonięcie pomnika - dodaje.

Kazimierz Górski był trenerem reprezentacji Polski w latach 1970-1976, zdobył złoto na igrzyskach w Monachium w 1972 roku oraz srebro cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego dotychczas nie otrzymał żaden Polak. Zmarł w 2006 roku.