Płocki wioślarz wywalczył Puchar Polski na ergometrze

Damian Plewiński z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego wygrał wyścig seniorów w kategorii open, tym samym zdobył Puchar Polski w wioślarstwie halowym. Zawody odbyły się w Kaliszu.
Na ergometrach wioślarskich ścigali się przede wszystkim zawodnicy z klubów województwa wielkopolskiego podczas Otwartych Mistrzostw Województwa. Jak co roku w Kaliszu nie mogło zabraknąć również zawodników z PTW. - Dzięki wsparciu płockiego ratusza nasi najlepsi młodzicy mogli po raz pierwszy w życiu ścigać się o poważne trofea nie na wodzie, lecz w hali. I nie zawiedli - mówi prezes PTW Jacek Karolak. - Najlepszym młodzikiem okazał się Jan Domeradzki, uczeń drugiej klasy gimnazjum Szkoły Mistrzostwa Sportowego, tegoroczny mistrz Polski młodzików na wodzie. Jego koleżanka z klasy, Lidia Lewandowska, zdobyła wśród młodziczek brązowy medal.

Przy okazji mistrzostw Wielkopolski rozegrano cztery wyścigi w ramach Pucharu Polski, w kategoriach seniorów i seniorek kategorii open oraz wagi lekkiej. Biegi pucharowe odbywały się pod nieobecność naszej olimpijskiej czołówki, która obecnie przebywa na obozach kondycyjnych. Stworzyło to szansę dla młodzieży, która walczy dopiero o miejsca w kadrze Polski. Taką okazję wykorzystali zawodnicy PTW.

Damian Plewiński zwyciężył w wyścigu seniorów kategorii open i zdobył Puchar Polski. Drugi był również zawodnik PTW Łukasz Lewandowski. - Z uwagi na to, że była to jedyna edycja Pucharu Polski w wioślarstwie halowym w tym roku, fakt, że to trofeum przywieźliśmy do Płocka, bardzo cieszy - cieszy się prezes Karolak.

Dla wioślarzy późna jesień to początek okresu przygotowań do następnego sezonu. W listopadzie są poddawani różnym testom, badaniom i sprawdzianom trenerskim. Wszyscy uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w dniach 9-11 listopada uczestniczyli w konsultacjach diagnostycznych w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Kilka dni później pięciu z nich: Patryk Pełka, Marcin Krysiński, Damian Rutkowski, Mateusz Cywiński i Bartek Donarski uczestniczyli w konsultacjach kadry juniorów. A Łukasz Krajewski, Adam Witczak i Adrian Pawłowski biorą udział w konsultacjach "młodzieżówki" w Wałczu. - Te spotkania mają za zadanie przede wszystkim określić potencjał zawodników i pomóc trenerom klubowym opracować skuteczne plany treningowe na zimowe miesiące - wyjaśnia prezes PTW.

Dzięki funduszom z Ministerstwa Sportu oraz gminy Płock blisko 40-osobowa grupa wioślarzy z PTW i SMS już 27 listopada wyjedzie na 12 dni na zgrupowanie kondycyjne w góry. - Będzie okazja naładować akumulatory przed okresem przygotowania ukierunkowanego i specjalistycznego - dodaje Karolak.